Jak poznám, že je demence v terminální fázi?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 11. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím Vás o odpověď, jak poznám, kdy se demence mění nebo přechází do terminální fáze? Starám se o maminku rok a půl, od doby, kdy od ní odešel její přítel, že nic nedělá a tak je to prakticky celou dobu. Je jí 72 let. Nevaří, neuklízí, nepere...Vše je na mně, ráda to pro ni udělám, ale mrzí mne, že se ani nesnaží něco dělat, nebo mi trochu pomoct, když ví, že mám sama bolesti nohou, píchali mi 3x kolena během 2 měsíců a jdu na neurologii s podezřením na polyneuropatii. Její sousedky - vrstevnice i daleko starší si dělají vše samy, mamka jen sleduje TV a vydrží sedět 5 až 7 hod., přestože se ji snažím průběžně zvedat, ale vzhledem k její váze 95kg je to pro mně nemožné, obzvlášť když se zapře a zrovna nevstane. Pořídila jsem jí toaletní židli, ale vynucuje si stejně pleny, takže mám další práci navíc i s koupáním, pokud se mi podaří ji po 2 hod dostat do vany... Pokud by to bylo možné, by bylo dobré, kdyby se na můj problém podívala i sociální pracovnice i psychoterapeut. Matka má přiznaný II.stupeň záívislosti, ale neudělá si vůbec nic. Opravdu si již nevím rady. Děkuji Vám předem za odpověď.
Dobra Pospíšilová

Dobra

Píšete o nelehké situaci s maminkou, která ve svých 72 letech není schopna se o sebe vůbec postarat. Ptáte se, jak se pozná přechod demence do terminální fáze.

Vážená paní Pospíšilová,

Na Vaši otázku se podívaly lékařka a sociální pracovnice a níže uvádím jejich odpovědi:

Vážená paní Pospíšilová,

nejsem si jistá, zda Vaše maminka opravdu trpí demencí. Byla řádně odborně vyšetřena? Z Vašeho krátkého popisu mě napadá, jestli třeba nemůže trpět depresí. Ta se může projevovat přesně tak, jak píšete. Příčinou by mohlo být i onemocnění třeba štítné žlázy, podvěsku mozkového nebo nadledvin. Při snížené tvorbě hormonů z těchto zdrojů může také dojít k rozvoji podobného obrazu. Nebyla-li vyšetřena, určitě neváhejte a s pomocí praktického lékaře jí zařiďte odborné interní, neurologické a psychiatrické vyšetření. Pokud měla dobře stanovenou diagnózu demence, je velmi těžké se vyjádřit k průběhu. Předpovídat délku zbývajícího života nelze. Určitá vodítka lze použít u pacientů s nevyléčitelnými zhoubnými nádory, ale u ostatní populace je to téměř nemožné. Vaši otázku by měl lépe zodpovědět její ošetřující lékař, který zná začátek maminčiny nemoci, její postup i případné další nemoci, kterými maminka trpí.

Obdivuji Vaši odvahu a nasazení, se kterými se o maminku staráte, a přeji Vám mnoho sil.

MUDr. Irena Závadová

Dobrý den paní Pospíšilová, píšete nám, že si již nevíte rady se situací, která u Vás nastala. Staráte se již více než rok o maminku, které je 72 let a od doby, kdy od ní odešel její přítel, nic nedělá a veškerou starost o sebe přenechává Vám.  Vy sama ale nejste zcela zdráva a mrzí Vás, že Vám maminka nijak nepomůže, ani se nesnaží Vám péči ulehčit. Vaše matka má přiznaný  II. stupeň příspěvku na péči. Žádáte i názor sociálního pracovníka.

Z informací, které jste poskytla, není zřejmé, zda Vaše maminka byla vyšetřena a demence jí byla diagnostikována. Pokud ne, bylo by třeba tak učinit, protože příčinou stavu, který popisujete, nemusí být pouze demence, jak Vám píše MUDr. Závadová. O demenci, jejích příznacích, o potřebných vyšetřeních a možnostech léčby se můžete dočíst na internetových stránkách http://www.ordinace.cz/clanek/demence/.

Také existují různé formy pomoci, které byste mohla využít a které by Vám mohly Vaší situaci ulehčit.  Přehled všech sociálních služeb v ČR najdete na internetových stránkách http:registr.mpsv.cz.  Vybírám pro Vás nejdůležitější informace:

Pečovatelské služby  Vám mohou pomoci s běžnými pracemi – nákupem, hygienou, pomůžou při jídle, při chůzi atd. Pečovatelská služba je poskytována přímo v domácnosti na základě Vašeho vyžádání.

Odlehčovací služby  mají odlehčit tomu, kdo o někoho pečuje v domácím prostředí. Pomoci mohou klientům při sebeobsluze (oblékání, strava, hygiena apod. a v kontaktu s vnějším světem, doprovod na úřady, nákupy, vycházky apod.) Pečující tuto možnost může využít i k odpočinku, zařízení svých záležitostí, věnovat se svým zálibám apod.

K ulehčení při péči a nabrání nových sil je též možné využít krátkodobých , nebo i dlouhodobých  pobytů určených pro pacienty s demencí, tzv. respitních pobytů. Jejich kompletní seznam najdete na internetových stránkách www.gerontologie.cz.

Vhodný by mohl být i denní stacionář , určený pro seniory, kteří potřebují dohled a péči druhé osoby z důvodu syndromu demence. Provoz denních stacionářů bývá od ranních do večerních hodin, součástí může být i rehabilitační cvičení, cvičení paměti, ergoterapie, atd., dle aktuální nabídky konkrétního stacionáře, záleží ovšem na dostupnosti stacionáře od místa pobytu maminky.

Pokud se zdravotní stav Vaší maminky od té doby, co jí byl přiznán příspěvek na péči ve druhém stupni, zhoršil, je možné si požádat o jeho změnu. Je nutné vyplnit patřičný Obrázek odebrán.formulář a podat ho na sociální odbor té městské části, kde má Vaše maminka trvalé bydliště.  (Dále celá věc probíhá obdobným způsobem jako při podání žádosti o příspěvek na péči.)

Nakonec bych Vám ještě chtěla napsat, že demence je choroba, která může být více, či méně závažná, a to podle jejího rozsahu. Vždy je to ale nemoc, která je velmi náročná, a to zvláště pro pečujícího – v tomto případě pro Vás.  I proto by bylo vhodné si celou věc promyslet a rozvrhnout postup péče tak, abyste ji dobře zvládla, případně našla pro sebe pomoc při této péči. Důležité je najít čas, ve kterém byste si mohla dostatečně odpočinout a nabrat síly, protože pečovat o člověka s demencí vyžaduje velké množství energie i trpělivosti.  Na internetových stránkách České alzheimerovské společnosti  najdete bližší informace o tomto onemocnění i kontakty , na kterých Vám mohou poskytnout konkrétní informace i pomoc.

Přeji Vám mnoho sil,

Petra Husáková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz