Jak pomoci při blouznivých stavech?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 10. 2005 zobrazit původní dotaz

Vážení,starám se již 8.rok o moji maminku (97 let). Poslední rok ji mám u sebe v ložnici, protože se její stav zhoršuje a už jen leží.Před rokem ještě sledovala televizi a luštila křížovky včetně čtení časopisů. Teď je apatická, nechce ani mluvit, jen přikyvuje nebo vrtí hlavou. Zhruba od 70 let bere stále stejné léky (Ferronat-retard, Acidum-Fol., Hydrochlorath, Diacordin a Kalium Chlor.). Asi před 10 měs. se poprvé u ní objevil stav, kdy začala mluvit s přízraky na stropě a pod..., tak jí prakt.lékař předepsal Tiapridal 1x denně. Tyto stavy se stále objevují častěji a trvají déle (teď již po 14 dnech a ten poslední trval 4 dny a noci, kdy má otevřené oči a vystrašeně volá o pomoc před různými přízraky, také se s námi loučí nebo volá doktora, aby to už skoncoval a pod...) což mě psychicky ničí. Když to přejde, tak další dny jen spí a nic si nepamatuje. Nevím, jak jí pomoci a každý zdravotník říká, že to již lepší nebude, že má na to věk a podobné rady. Opravdu jí nemohu nijak pomoci ???
Děkuji.

Olga

Maminka (97) je apatická, nechce ani mluvit, jen přikyvuje nebo vrtí hlavou, občas blouzní. Jak jí mohu pomoci?

Vážená paní Olgo,

rozumím jako geriatr — tedy lékař zabývající se onemocněními vyššího věku — myslím dobře, jak vyčerpávající je období, které nyní prožíváte. Zvlášť také proto, že vedle velmi náročné celodenní péče o maminku musíte být nyní i citově vysilována situacemi, kdy maminka “není zcela orientována”. Důvodů, proč tomu tak může být, je více. Pokud maminku nemohu osobně vyšetřit, nemohu Vám také radit konrétní postup. Pravdou ale je, že zmírnění projevů nočního neklidu a možných bludů či halucinací lze dosáhnout. Poté, co maminku vyšetří lékař a vyloučí možnost, že by se jednalo například o mozkovou příhodu, selhávání srdce, poruchy hydratace nebo funkce štítné žlázy apod., lze použít léky ze skupiny tzv. atypických neuroleptik — z nich pak nejlepší zkušenost mám s Tiapridalem. V rukou zkušeného praktického lékaře či geriatra by Vám měl pomoci maminku uklidnit a netlumit. Někdy se dá kombinovat s antidepresivy.

Kontaktujte prosím svého praktického lékaře, sdělte mu tuto prosbu a myslím, že by Vám měl vyhovět. Pokud tomu tak nebude, je nejspíše zapotřebí jej změnit.

Vím, že tato situace není jednoduchá, a zkuste se tedy obrátit nejlépe cestou praktického lékaře také například na místní agenturu domácí péče. Jejich podpora může být cenná.

Věřím, že se Vám podaří vše zvládnout. Jakékoliv nejasnosti rád znovu vysvětlím, či nové otázky zodpovím.

S úctou

Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz