Jak pomoci mamince, která v LDN hubne a přestala vnímat?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 6. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobry den,
prosim Vas strasne moc AKUTNE o radu a rychlou odpoved prosim. Mam maminku 78 letou v LDN uz pul roku a nyni je silene podvyzivena,jen kost a kuze,nevnima mne,kdyz na ni mluvim a vidim pred sebou "zivou mrtvolu" ,vypada jako z koncentraku ti lide a chci ji POMOC. Kupuju ji nutri drinky,ale nepomahaji a tam ten personal se asi moc o ty seniory nestara,jak by mel,ale jak se to da zjistit? Bud ji nekrmi vubec anebo hodne malo. Prosim poradte mi CO NEJDRIVE,budte tak laskavi,co muzu pro maminku udelat kde ji co nejkvalitnejsiho koupit,neco co je 10x lepsi,nez jen nejaky nutridrink,aby rychle pribrala na vaze,dekuji moc a nezlobte se.V LDNce uz lezi pul roku,ale je to cim dal horsi,ja ji chci zachranit : prosim dekuji moc za pochopeni,ponevadz ji takto zbyva uz jen par dnu zivota,ale ja chci neco udelat,aby ji to "NAKOPLO" zpet do formy,nejaky zivotabudic. Videl jsem pribeh podobny v televizi,tez jednoho pana maminka byla jako z koncentraku a tam se o ni nestarali,byla jen kost a kuze,ale podarilo se ji vratit vahu do formy,ja bych si moc pral to same,ale neznam LEK na to,dekuji za laskavost a rychlou odpoved,Malek Petr

PETR MALEK

Píšete nám o své mamince, která je půl roku v léčebně pro dlouhodobě nemocné (LDN), hubne a nevnímá Vás.

Vážený pane Málku,

je mi moc líto, že maminku nacházíte v takovém stavu. Bohužel nepíšete, proč maminka v LDN leží, jaký má zdravotní problém, s čím se léčí. Bez znalosti jejího zdravotního stavu se ale nelze nijak konkrétně vyjádřit k problému výživy.

Nemocní, ať již s nádorovými chorobami nebo s dlouhodobým onemocněním nenádorového původu (třeba onemocnění srdce, plic nebo ledvin) velmi často v konečném stadiu jejich nemoci hubnou, ztrácejí svalovou i tukovou hmotu. I když dostanou sebelepší výživu, není možné jim vrátit jejich dřívější sílu a odvrátit konec života. Tělo v takových případech prostě není schopno dodané živiny využít. Někdy sami nemocní vlastně ani nepociťují hlad ani žízeň, někdy dokonce jídlo a tekutiny záměrně odmítají, aby nemuseli prodlužovat své utrpení.

Výživa a tekutiny jsou sice základem života, ale na konci života jejich význam ustupuje do pozadí. Je velmi důležité vědět, proč je maminka v takovém zdravotním stavu. Bohužel se opravdu někdy může stát, že je výživa pacienta zanedbána, náprava pak může být velmi složitá nebo dokonce nemožná.

Nevím, kam zařadit Vaši maminku. Nevím, co ji přivedlo do léčebny, ale jistě nebyla přijata jako zdravý člověk. Prosím, vyhledejte ošetřujícího lékaře a podrobně s ním proberte maminčin zdravotní stav. Jedině lékař, který zná maminčiny zdravotní problémy, Vám může lépe vysvětlit, co se s maminkou děje, proč a jak se bude její zdravotní stav vyvíjet dále. Možná je maminka tak nemocná, že její tělo podanou výživu nedokáže zpracovat. V takovém případě nabývají na důležitostí jiné věci, než dostatek kvalitního jídla a tekutin. Léčba bolesti, dušnosti, péče o pokožku, péče o vyprazdňování, ale také péče o nemocného jako takového nabývají na významu. Blízkost druhého člověka, vědomí, že o nemocného někdo stojí, že není sám a opouštěný, že ho má někdo rád, může znamenat pro nemocného mnohem více než dobrá výživa.

Prosíte nás o radu, kde sehnat nějaký „životabudič“. Bohužel nic takového neexistuje. Nemáme k dispozici žádný lék, žádnou výživu, žádný prostředek, který by nemocného, jak píšete, „nakopl“ a vrátil zpět do života. Ani Nutridrinky, které mamince kupujete, jí nemusí v tuto chvíli nijak pomoci. Opět — odpovědět konkrétně Vám může jen maminčin ošetřující lékař. Pokud nejste spokojen s péčí v LDN, možná byste se mohl obrátit na hospicové zařízení. Pochopitelně to opět závisí na maminčině zdravotním stavu a výhledu do budoucna, jestli by takový typ péče byl pro maminku vhodný.

Ještě jednou opakuji, že je pro Vás moc důležité, abyste promluvil s ošetřujícím lékařem maminky tak (pokud by to maminka dovolila), abyste věděl, co, proč a jak se děje a dít bude, co můžete očekávat.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz