Jak pečovat onemocného v umělém spánku?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 10. 2007 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se,prosím, zeptat, jak při návštěvách v nemocnici člověka v umělém spánku-napojený na přístrojích, o něj pečovat. Jak třeba pomoci personálu nemocnice. Jak se provádí osobní hygiena, lze pomoci, asistovat u toho. Je možné například provádět masáže nebo natřít končetiny atd. Jak je to s proleženinami. Můj příbuzný již takto leží 1,5 měsíce.Děkuji za odpověď.
Eva
Moc

Eva

Jak pečovat o člověka v umělém spánku, napojeného na přístrojích. Jak pomoci personálu nemocnice? Jak se provádí osobní hygiena? Je možné například provádět masáže nebo natřít končetiny? Jak je to s proleženinami?

Milá Evo,

děkujeme Vám za dotaz a za Váš přístup k nemocnému příbuznému, Vaše snaha a přístup opravdu zaslouží ocenění.

Pomoc s hygienou je výborný nápad, myslím, že po zácviku to pro Vás nebude problém zvládnout. Většinou se tito pacienti umývájí žínkou nebo omývací pěnou na lůžku, záleží na stavu pacienta a zvyklostech daného oddělení. Samozřejmě můžete pečovat i o vlasy, nehty, otírat obličej apod. Doporučuji Vám domluvit se s ošetřujícím personálem, kdy a jak hygienu provádí a jak jim můžete pomoci. Věřím, že najdete vstřícnou osobu, která Vám pomůže. Pokud zrovna nebude mít ošetřující personál čas, zkuste se domluvit na určitou hodinu jiný den tak, aby se Vám mohli věnovat bez zbytečného stresu a komplikací. Péče o proleženiny je poměrně náročná a přísluší především zdravotnickému personálu, ale opět navrhuji se domluvit, co můžete dělat Vy a co raději přenechat zdravotním sestrám. Jemné masáže končetin a promašťění zdravé pokožky by ale mělo být bez problémů, jen dejte pozor na zavedené sondy a jiné “hadičky”, proto to nejprve vyzkoušejte s někým z personálu, aby Vám ukázal, na co všechno si dávat pozor a čeho se naopak nemusíte bát.

Kontakt s Vaším příbuzným nemusí jít jen cestou osobní hygieny.  Seznámte se s fyzioterapeutkou (fyzioterapeutem), která(ý) na toto oddělení dochází a proberte s nimi, které cviky můžete při svých návštěvách provádět a jak s nemocným manipulovat. Velmi tím můžete pomoci v boji proti proleženinám a jiným komplikacím.

Pokud chodíte na návštěvy pravidelně, doporučila bych Vám zavést s příbuzným “uvítací rituál”, to znamená pozdravit ho a dotknout se určité části těla  například hřbetu pravé ruky, levého ramene nebo tváře, to záleží na Vás. Zvolte ale jen jedno místo doteku a jeden pozdrav a to pokaždé při pozdravu opakujte. Mluvte přirozeně a zřetelně. Tyto a další rady, pokud Vás to zajímá, najdete např. na stránce http://www.bazalni-stimulace.cz/desatero.php, kde se o metodě bazálni stimulace dočtete více. Tato metoda se používá ke stimulaci u lidí s různým typem postižení, ale i pacientů v bezvědomí. Možná zde najdete něco, co Vás osloví a pomůže Vám.

Pokud by se Vám do péče o Vašeho příbuzného podařilo zapojit i další členy rodiny, bylo by to skvělé a věřím, že by to Vám všem přineslo alespoň malé ulehčení v jinak jistě nelehké situaci.

Držím Vám palce a přeji, a’t je Vaše úsilí inspirací pro Vaše okolí a odměnou nemocnému.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz