Jak pečovat o ležícího pacienta, který má obavu z lékařů?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 6. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem a prosbou. Opravdu nevím, co dělat.
Mám matku, které je skoro 80 let. Po celý život se bála lékařů a asi od svých čtyřiceti let je přestala navštěvovat úplně. V současné době je velmi hubená, nechce skoro jíst, leží, má proleženiny. Přesto zatvrzele odmítá pomoc lékaře. Jinak je ale stále při smyslech, myslí jí to. Přesvědčit se nenechá, má sociální fobii. Jakýkoliv postup proti její vůli by ji mohl ublížit.
Navíc se o ní stará sestra, která její obavy z lékařské péče sdílí. Je věřící katolička.
Jsme s bratrem opravdu bezradní, dá se s tím vůbec něco dělat? Děkuji předem za odpověď.

Zdena

Vaší mamince je téměř 80 let, je již pouze ležící, skoro nejí, má proleženiny, ale bojí se lékařů a mnoho let u žádného nebyla. Ptáte se, jak jí pomoci.

Milá paní Zdeno,

je to velmi těžká situace, skutečně nelze nic konat proti maminčině vůli. Navíc hospitalizace by za těchto okolností určitě mamince neprospěla.  Možná by ale svolila k návštěvě zdravotních sestřiček z domácí péče, které bývají často právě v hojení proleženin velmi zkušené. Navíc v řadě oblastí zajišťuje tuto službu Charita, tedy církevní organizace, možná tedy by to mohlo být pro maminku i její sestru přijatelné. Poukaz na domácí péči —  home care vystavuje praktický lékař a může předepsat na úhradu zdravotní pojišťovny návštěvu zdravotní sestry v domácnosti 1-3x denně.  I když píšete, že žádný lékař již 40 let maminku neviděl, bylo by možné se s některým praktikem v okolí domluvit, aby ji jako pacientku u sebe zaregistroval, i když se k němu maminka osobně již nezvládne dostavit. Krajní možností je potom pouze proleženiny nafotit a zkonzultovat postup, ale to není zdaleka optimální, protože je třeba sledovat  i vývoj v čase a to, jak reagují na léčbu. Určitě by také bylo vhodné v některé půjčovně zdravotních pomůcek zapůjčit speciální antidekubitální matraci, střídat polohy na zádech a na jednom i druhém boku, podkládat bérce, pokud jsou otlaky i na patách.

Co se jídla týče, nemá smysl maminku do ničeho nutit. Spíš jen nabízet, hledat, co by jí chutnalo. Asi půjde spíš něco tekutého nebo kašovitého (polévka, pacholík, puding, zmrzlina) spíše než klasická jídla. Většinou je také příjemnější studené než teplé. Někdy v poslední fázi života, nemocní přestávají jíst úplně a zůstanou jen u pití. A často nakonec už nejde ani to, tehdy je dobré alespoň zvlhčovat ústa, to bývá většinou nemocným příjemné.

Určitě není na místě se trápit výčitkami svědomí, i když se Vám žádný typ zdravotní péče s maminkou domluvit nepodaří. Opravdu můžete udělat jen to, co Vám ona dovolí, je to její život a její volba a nezbývá než ji respektovat.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz