Jak ošetřit zapáchající nádorové onemocnění?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 1. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobry den,
moj dobry kamarat ma metastazy po celom tele, nadory prerastaju cez kozu a praskaju a hlavne silno zapachaju. Viete mi, prosim, poradit ako si pomoct aby sme s nim mohli travit cas prijemnejsie?
Ako sa na taku navstevu pripravit pripadne co mu priniest aby si aj on oddychol od toho zapachu?

Mam mu poradit nejaky obklad (medovy by mohol byt antibakterialny...) alebo si len namazat pod nos nejaku silne vonajucu mast...

Vopred dakujem za radu :-)
Zuzana

Zu

Píšete o potížích Vašeho známého, který má otevřené nádorové onemocnění na kůži. Nádory silně zapáchají a velmi znepříjemňují Vašemu známému život. Ptáte se, lze-li pro něj něco udělat.

Vážená Zuzano,

existují postupy, které mohou zapáchající rány trochu zklidnit. Zápach z otevřených ran je obvykle způsoben bakteriemi, které v ráně žijí a kterých se bohužel není možné zbavit, dokud zůstává rána otevřená. V případě rozpadlých kožních metastáz bohužel nelze předpokládat, že by došlo ke zhojení ran a k odstranění infekce. Přesto lze několika způsoby infekci v ráně zmírnit, nebo ji alespoň do určité míry kontrolovat.

Jednak je dobře denně rány sprchovat — nejlépe jen tak vodou, bez mýdla nebo jiných přípravků. Lze také používat kožní dezinfekce určené na rány (poradit by Vám s výběrem měli v lékárně) — neměly by pálit a měly by být šetrné, protože, jak jsem už psala, nelze očekávat, že by infekci zcela odstranily. Další možností jsou moderní krycí materiály. Některé obsahují aktivní uhlí (pohlcuje zápach a udržuje infekci “na uzdě”), jiné obsahují stříbro, které plní podobnou funkci. Tyto materiály jsou bohužel finančně náročné, ale lze se domluvit s ošeřujícím lékařem a pokusit se alespoň částečně o úhradu pojišťovnou. Pomoci v tomto případě mohou agentury domácí péče, které též předepisuje praktický lékař (dnes už to může udělat i specialista — u nemocných s předpokládanou krátkou prognózou). Dobré agentury umějí s těmito ranami zacházet a mohou i poradit a případně opatřit materiály k jejich ošetření. V některých případech lze zkusit antibiotika — lokálně nebo celkově, ale s vědomím, že jde o léky s nežádoucími účinky, že může dojít k “vypěstování” velmi odolných bakterií a že infekci se trvale z rány dostat nepodaří. Možná by se Váš známý mohl obrátit na některé hospicové zařízení — je-li takové v jeho místě dostupné, případně se domluvit se specialistou či praktickým lékařem na výše uvdených možnostech.

Dlaším trikem je stelivo pro kočky, které pohlcuje pach. Umísťuje se do blízkosti nemocného (na mělkou širší nádobru, třeba tác, pekáč apod., třeba pod postel) a musí se vyměňovat, když přestane působit. Také lze koupit v drogerii pohlcovač pachů do chladničky a umístit ho též blízko postele. Někteří dávají přednost vonným svíčkám nebo tyčinkám, které zápach neodstraní, ale mohou někdy odstínit.

Snad se podaří Vašemu známému ulevit a usnadnit mu život s těžkou nemocí. Je dobře, že má vedle sebe někoho, kdo se mu snaží pomoci.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz