Jak mírnit pokročilé nádorové onemocnění

Odpověď na dotaz ze dne 11. 11. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobry den, moje maminka trpi kostnimi metastazemi a jeji stav se bohuzel prubezne zhorsuje. V soucasne dobe je ve stavu, kdy nemuze chodit a lezet vydrzi pouze v jedne poloze. K silnym bolestem (lepime naplasti Duragesic v kombinaci se Sevredolem) se v posledni dobe pridalo nutnani ke kasli, vykaslavani hlenu a caste zvraceni. Rada bych se zeptala, zda lze nejakym zpusobem tyto dalsi problemy zmirnit? Kaslani a zvraceni ji velice namaha a jeho frekvence se stupnuje. Od lekare dostavame velice omezene informace a de facto nevime, jake dalsi obtize muzeme ocekavat, jak se pri nich chovat, jak se je snazit zmirnit. Muzete prosim poradit? Dekuji za predem za odpoved. Hezky den.

Jitka

Hledáte možnosti, jakými tlumit nepříjemné obtíže spojené s kostními metastázemi.

Dobrý den, Jitko,

je mi líto, že Vaše maminka trpí takovými obtížemi. Při pokročilém nádorovém onemocnění se bohužel mohou přihodit různé komplikace a ty, které popisujete, tedy bolest, nevolnost, zvracení, kašel patří mezi poměrně časté.

Většinu těchto nepříjemných průvodních jevů onemocnění lze kombinací různých postupů většinou alespoň zmírnit.

Bolest je každopádně třeba tlumit tak, aby byla pro nemocného snesitelná a mohl v noci klidně alespoň několik hodin spát. Pokud Vaše maminka má bolesti i při nalepené náplasti a tabletkách Sevredolu, je potřeba vyzkoušet, zda není náplast příliš slabá. Většina pacientů po určité době vyžaduje k účinnému tlumení bolesti zvyšující se dávky opiátů (tedy léků proti bolesti, které jsou v náplasti obsaženy). Pozná se to většinou tak, že nemocný potřebuje k tlumení bolesti kromě náplasti také stále více tabletek Sevredolu (který působí pouze asi 4 hodiny). Pak je třeba zkusit dávku náplasti zvýšit, tzn. při dalším přelepení přidat půl (pokud máte náplast, kterou lze rozstřihnout) nebo celou náplast navíc. Někdy je možné i podle typu bolesti přidat další léky tlumící bolest. Pokud má pacient potíže s polykáním nebo nevolností, mohou se podat i ve formě čípků (např. Indometacin).

Kašel s vykašláváním hlenu bývá pro zesláblého pacienta opravdu velmi nepříjemný. Přes den je vhodné hlen naředit nějakým mukolytikem, které hlen rozpustí (Ambroxol, Mucosolvan, ACC long…), aby se usnadnilo vykašlávání, a na noc přidat například tabletu Codeinu nebo Prothazinu, který ztlumí kašel a částečně může působit i proti bolesti.

Zvracení lze tlumit různě, někdy však velmi obtížně, záleží i na příčině nevolnosti. Ta může souviset například s pokročilým nádorovým onemocněním nebo se sníženou střevní pohyblivostí (častá je právě při užívání opiátů) nebo se „zablokováním“ střeva nádorem nebo stolicí. Má zvracení souvislost s jídlem? Pak lze zkusit jíst po menších porcích, někomu může vyhovovat studené (vychlazené) jídlo nebo nápoje (např. typu Nutridrinku), cucat kostky ledu nebo ovocné šťávy. Léky lze použít různé, například Torecan, mohou se zkusit i léky urychlující průchod potravy střevem nebo léky ze skupiny setronů (Zofran) či kortikoidů. Tyto léky by Vám ale měl předepsat lékař až poté, co maminku prohlédne a zhodnotí, jak zažívání a břicho vypadá, podle toho by mohl odhadnout příčinu nevolnosti a vybrat nejvhodnější lék. Vhodná je i péče o hladké vyprazdňování, např. Lactulosa nebo Duphalac jsou velmi šetrná a účinná projímadla.

Ptáte se také, jaké další komplikace můžete očekávat. To Vám bohužel nemohu napsat, protože nevím, které orgány a jak jsou nemocí u Vaší maminky postižené. Na to byste se měla ptát lékaře, který léčí Vaší maminku a předepisuje Vám léky (pravděpodobně praktický lékař?). Píšete, že od něj dostáváte jen omezené informace, zkuste si tedy sepsat Vaše otázky na papír a při příštím setkání se ho znovu vyptat, nebo mu otázky předat, aby je mohl zodpovědět příště.

Pokud nebudete s léčbou úspěšní, můžete se vypravit i do nejbližší ambulance léčby bolesti (měl by o ní vědět například Váš praktický lékař), kde by Vám mohli poradit, jak mamince pomoci, aby její bolest i obtíže byly i při těžké nemoci snesitelné.

Přeji mnoho štěstí

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz