Jak, kdy a jestli vůbec sdělit desetiletému synovi, že jeho babička spáchala sebevraždu?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 10. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobry den, nevim si rady, jestli, kdy a jak svemu 10letemu synovi rict, ze moje matka spachapa sebevrazdu. Pohreb byl pred tydnem, ac byl v te dobe mimo domov, trval na tom, aby se s ni mohl jit rozloucit. Prekvapil me, pusobil velmi dospele. Mamka si lehla na koleje, nemusim asi popisovat, jak hrozne mi je a co prozivam. Tim si musim nejak projit, ale nevim, jestli mam syna aktivne do reality 'zatahnout' a rict mu pravdu nebo to zatim nechat byt. Pokud mu to rict ted, nevim, do jakeho detailu mam jit, aby se z toho nestal strasak bud z nedostatku nebo premiry informaci. Osobne bych mu to radeji zatim nerikala, sama tu hruzu jeste nemam zpracovanou a necitim se na to byt dostatecne silna, ale bojim se, abych neco nepokazila. Mel s mamkou prima vztah, hodne intenzivni v predskolnim veku, ted uz mene, ale babicka byla babicka. Pri oznameni, ze umrela jsem nejak uhrala do autu, ze ji dotlouklo srdce, coz byl jediny zpusob, jaky jsem si v tu chvili ustala, neb jsem ho nepovazovala za vyslovene lzivy. V urcitou chvili srdce dotlouklo... Syn se jednou chtel zeptat na podrobnosti, ale nebyl nijak durazny, oba jsme byli ve stavu smutneni a ja rekla, ze to bylo slozite, ze byla nemocna, on dal nenalehal. Dekuji

Imka

Dobrý den,

Váš dotaz ohledně zprávy pro syna o sebevraždě Vaší matky je lidsky opravdu složitý, nedivím se, že váháte, zda a jak se do toho pustit. Ani odborně asi není nějaký jasný a nezvratitelný názor, ale existují jistě mnohá doporučení a inspirace. Záleží na Vás, co a jak Vám přijde pro Vaši konkrétní situaci použitelné. Chci Vám vyjádřit soustrast a podporu pro překonání tohoto složitého období.

Při zvažování odpovědi na Váš e-mail vycházím z toho, že je obvykle lepší podávat včas přímou informaci, obzvlášť když hrozí, že se ji syn může dozvědět od někoho jiného, kde míru a styl ovlivnit nemůžete. Je dobře, že syn mohl být na pohřbu své babičky, děti se potřebují rozloučit stejně jako dospělí. Je také v pořádku, že se zajímá o příčinu smrti, obzvlášť když byl její odchod nečekaný. Desetileté dítě už ví, že lidé mohou zemřít z různých důvodů a sebevražda je jedním z nich. Proto bych Vám nabídla možnost sdělit synovi, že se Vaše matka rozhodla ukončit svůj život, pravděpodobně pod vlivem psychické nemoci nebo jiného akutního stavu. Může být vhodné ke sdělení zprávy o sebevraždě připojit důvod, aby bylo její rozhodnutí nějak srozumitelné (pokud ho nějak chápete). Také můžete připojit, že je to pro Vás těžké či hůř přijatelné – jestli to tak je – a zatím máte kolem toho sama spoustu emocí a myšlenek.

Myslím, že je také v pořádku, když s ním promluvíte o svých důvodech zatím více její čin nerozebírat – necítíte se na to a nevíte, zda je to pro něj dobré. Můžete se domluvit, kdy a jak si o tom povíte víc, najdete chvíli, kdy se na to budete Vy cítit a budete si jistější způsobem (a informacemi), kterak celou záležitost pojmout.
Také ale nabízím nápad, abyste synovi dovolila se Vás ptát na to, co opravdu potřebuje nebo abyste se domluvila s někým, komu opravdu důvěřujete, že bude pro syna k dispozici a pomůže Vám celou tuto velmi pohnutou situaci zvládnout. Jde o to, aby se okolo smrti Vaší matky nevytvořilo tabu, které by mohlo nepříjemně ovlivnit váš vzájemný vztah se synem, komunikaci mezi vámi a možnost spolu sdílet těžkost, která vás potkala.

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz