Jak je možné dostat se k informacím o zemřelém otci?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 3. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Před měsícem tatínek prodělal CMP, záchranou službou byl převezen do nemocnice. V té době byl zákaz návštěv (chřipka) takže kontakt s nemocnicí byl pouze telefonicky. Bylo nám řečeno, že stav je vážný, otce uvedli do umělého spánku, po dvou dnech v tomtéž stavu ho převezli do jiné nemocnice-což nám telef. oznámili až po převozu! Kde následně zemřel. Několikrát jsem se ptala PROČ byl převezen, nikdo neodpověděl. Pacienta v umělém spánku si představuju, že je napojen na přístoje, které veškeré životní funkce udržují-je tedy možný převoz??? A ještě se chci zeptat, jestli nemocnice vydává nějaké dokumenty pozůstalým??? V našem případě jsme neobdrželi vůbec nic. Tatínka mi bohužel už nikdo nevrátí, ale tahle nejistota PROČ k tomu došlo je ještě větší. Moc Vám děkuji za odpověď i za tyhle stránky, které umožňují podávat dotazy.

MIRKA

Váš tatínek nedávno prodělal cévní mozkovou příhodu (CMP), v těžkém stavu byl převezen do jiné nemocnice, kde zemřel. Vy jste neměla možnost mluvit s tatínkem ani s lékaři přímo. Ráda byste věděla, co se s tatínkem dělo a proč. Ptáte se, zda je možné se k těmto informacím dostat.

Vážená paní Mirko,

je pochopitelné, že se takto ptáte. Nečekaný odchod blízkého vždy klade před pozůstalé spoustu otázek. A to tím spíše, když podobně jako Vy nemají možnost se s nemocným setkat a rozloučit. Stejně tak je pochopitelné, že mlčení lékařů tyto otázky jen zostří. Bohužel celá naše společnost považuje smrt za selhání — ať již jednotlivce (moc kouřil nebo nezdravě jedl) nebo lékaře (nedostal léčbu, jakou měl dostat). To, že jednou život každého z nás nevyhnutelně skončí, si prostě nechceme připustit. Velmi často pak otázky kladené nemocnými i pozůstalými vyvolávají v lékařích úzkost nebo obavy, že budou z takového selhání obviněni, a místo aby se pokusili v klidu vysvětlit, co se dělo a proč, snaží se podat informací spíše méně, aby je nebylo možno “zneužít” v jejich neprospěch.

Pokud je to možné, pokuste se znovu si v klidu promluvit s lékařem, který tatínka přijímal. Vysvětlete mu, že se jen snažíte pochopit, co se vlastně stalo, že Vás tatínkův náhlý odchod zaskočil. Pokud ani tak nezískáte informace, které byste ráda měla, máte ze zákona právo jako osoba blízká nahlížet do zdravotnické dokumentace, činit si opisy a případně kopie v přítomnosti ošetřujícího lékaře (pokud to tatínek dříve nezakázal). Nemocnice žádné dokumenty pozůstalým nevydává, ale kopie si vytvořit můžete.

Také se ptáte, je-li možné převážet těžce nemocné pacienty napojené na přístroje, jako je  například dýchací přístroj. Možné to samozřejmě je. Někdy je dokonce nezbytné těžce nemocného přeložit do jiné nemocnice, která má k dispozici jiné přístrojové vybavení a kvalifikovaný zdravotnický personál, který je na takový typ nemocných připraven. Je důležité, aby méně obvyklé postupy prováděli zdravotníci, kteří mají dostatek zkušenností a rutiny. Přesný důvod k překladu Vám ale může vysvětlit jen tatínkův ošetřující lékař.

Doufám, že odpovědi na své otázky dostanete a že Vám pomohou se vyrovnávat s tatínkovou smrtí.

S pozdravem MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz