Jak doma pomoci nemocnému s rakovinou jícnu?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 4. 2007 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mému otci byl v září roku 2005 zjištěn nádor v jícnu (zhruba 20cm od řezáků). Lékaři nařídili jako první chemotarapii, po které začal můj otec jíst veškeré jídlo. V únoru 2006 začal chodit na ozařování, které trvalo 6 týdnů. Během ozařování už začal jíst jen mixované jídlo, i když někdy se stalo, že snědl i nemixované. Po květnové kontrole mu ošetřující lékař řekl, že má dojít na kontrolu v září. Po tuto dobu otec neměl žádné problémy, dokonce přibral. V září se podrobil vyšetření endoskopem. Po týdnu začal plivat sliny, cokoliv snědl nebo vypil, vyplivl. Začal ubývat na váze. Za necelé 3 týdny mu byla zavedena hadička do žaludku (tzv. Výživa do pegu). Snášel to dobře, začal přibírat, dalo by se říct, že byl na tom fyzicky dobře. Týden před Vánocemi začal plivat krev, po této události mu jeho ošetřující lékař řekl, že nejde ozařování ani chemoterapie, jeho slovy "léčba skončila". Po těchto slovech se táta sesypal, ten večer měl teplotu a následující den začal plivat krev znovu. Po 3 týdnech v nemocnici, kdy se dělaly veškeré testy, nebylo zjištěno nic, byl propuštěn do domácího léčení. Krev vyvolal zřejmě paralen, který taťka užíval. Od 21. 1. 07 je otec doma, krev od té doby už neplival. Jenom přestal mluvit, šeptá. Ke svojí obvodní lékařce chodí 1krát týdně na prášky, bere Frontin, Codein a Tramal. Po psychické stránce je na tom dobře, co on vydrží je až neskutečné, hlavně posledního půlroku. Po fyzické stránce je hodně hubený, hlavně na rukách. Ale když má den tak nám všem pomáhá. Chci se zeptat proč mu lékaři nepomáhají (proč už ho odepsali)a jak my můžem pomoci?! Taky bych chtěla vědět, kde dostat radu ohledně výživy do pegu? Jestli může jíst vše, v poslední době má problémy se zácpou. Určitě je to i nedostatkem pohybu.
Děkuji moc za odpověď.

Hanka

Mému otci byl zjištěn nádor v jícnu. Postupně absolvoval chemotarapii, ozařování, podrobil se vyšetření endoskopem, byla zavedena hadička do žaludku. Pak lékař prohlásil, že “léčba skončila”. Ke svojí obvodní lékařce chodí 1krát týdně. Proč už mu lékaři nepomáhají, jak my můžeme pomoci?

Milá Hanko,

Váš otec i Vy jistě prožíváte nelehké období. Těžká nemoc blízkého člověka je pro nemocného i celou jeho rodinu náročnou zkouškou a je ještě těžší, pokud se nemáte na koho obrátit.

Pokud lékaří prohlásili, že léčba skončila, znamená to, že už moderní medicína nezná způsob, jak nemoc samotnou vyléčit. Nemoc sice vyléčit nelze, ale pomáhat Vašemu otci samozřejmě lékaři mohou a umějí i nadále. I ve stadiu, kdy už je nemoc natolik rozsáhlá, že ji nelze zastavit, existuje mnoho způsobů, jak nemocnému ulevit od jeho obtíží.Tímto oborem se zabývá paliativní medicína. Nenabízí Vám sice žádné zazračné způsoby vyléčení, ale nabízí pomoc nemocnému i jeho rodině, jak lépe zvládnout obtížné a nepříjemné projevy nemoci a umožnit mu zbytek života prožít klidně, plně a důstojně. To znamená především bez bolesti a bez jiných nepříjemných příznaků (jako je například zácpa).

Nejdůležitější ale je, že Váš tatínek má Vás a Vy o něj máte nejen starost, ale také se o něj staráte. Bez Vás by pro něj Vše bylo jistě mnohem obtížnější. A věřte, že blízkost lidí je pro nemocného velmi důležitá. Lze tak zvládnout mnohem lépe vše nepříjemné, co s sebou nemoc přináší. Proto, prosím, v péči o něj vytrvejte, jistě najdeme někoho, kdo Vám pomůže.

Kam se ale pro tuto pomoc obrátit? Máte několik možností. I člověk s nevyléčitelnou chorobou je stále pacientem svého praktického lékaře a ten by Vám měl i pomoci s doporučením do příslušné specializované ambulance (např. onkologické, gastroenterologické, léčby bolesti apod.). Tam by Vám měli pomoci a poradit, jak se o nemocného starat, včetně výživy. Nezavrhujte celý zdravotnický systém, věřím Vám, že máte mnohé nepříjemné zkušenosti, ale doufám a chci Vás povzbudit, abyste hledali někoho, kdo Vám bude umět pomoci. Praktický lékař by Vám měl také zajistit případnou pomoc s péčí v domácnosti (předepsat agenturu domácí péče) a pomoci zajistit různé formy sociální pomoci (podle toho, na co má Váš otec nárok).  Co a jak udělat konkrétně, to Vám takto poradit nemohu, na to nemám dostatek informací o Vašem tatínkovi, ale doporučila bych Vám zavolat do telefonické poradny domácího hospice Cesta Domů — 283 850 949 nebo 775 166 863, kde by Vám vyškolení a milí kolegové poradili, co vše můžete udělat. Velmi záleží i na tom, odkud pocházíte, jaké jsou ve Vašem okolí možnosti.

Pokud jste z Prahy, můžete se stát klienty Domácího hospice Cesta Domů. To je sdružení lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a dalších odborníků, kteří Vám pomohou s péčí o tatínka přímo u Vás doma, pokud si to bude Váš tatínek přát. Docházela by k Vám zdravotní sestra a v případě potřeby i lékař a pomohli by Vám s péčí o tatínka, na konkrétní podmínky se podívejte na webové stránky, nebo se zeptejte v telefonické poradně. Pokud nejste z Prahy, poradí Vám, je-li blízko Vás nějaké podobné zařízení.

Milá Hanko, přeji Vám, Vašemu otci i celé rodině, ať se Vám brzy podaří najít pomoc, porozumění a pochopení ve Vaší nelehké životní situaci. Ať jste si s Vaším tatínkem vzájemně oporou a najdete radost ve společně prožitých chvílích. Nebojte se s otcem mluvit o všem co ho trápí a z čeho má strach, dejte mu najevo, že Vám na něm záleží. Jistě pro něj znamenáte mnoho a dodáváte mu povzbuzení.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz