Jak bude manžel umírat?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 9. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj manžel má před 2,5 lety zjištěný melanom, nyní metastazy po celém břiše, vč. sleziny, jater, taktéž meta v hlavici femuru a různě v podkoží na trupu. Nyní by měl dostávat chemoterapii, která je dle vyjádření lékaře pouze paliativní. Tatáž lékařka mu řekla, že bez CHT bude žít 1/2 roku, s ní a po ní tak 2 roky. A já nevím, co bude dál? Zatím je v podstatě bez obtíží, pouze má nízký počet erytrocytů (z 82 se podařilo třemi transfuzemi dostat na 104) a tedy unavený, bledý. To, že umře považuji za nezvratný fakt, i když i tak naděje umírá poslední. Jenom si neumím představit, jak to bude vypadat, který systém zkolabuje nejdříve, proč bude mít bolesti, prostě nevím? Patrně nechci vědět, podvědomě, ale vědomě ano, nesnáším nejistotu. Můžete mi, prosím, o tom něco napsat? (Byla) jsem lékařka, přes 6 let na MD, viděla jsem lidi umírat a přesto tomu nerozumím.
Děkuji za Vaši odpověď a za možnost se zeptat, Iva

Iva

Snažíte se připravit se na poslední fázi manželovy choroby.

Vážená paní kolegyně,

nemoc Vašeho manžela je dle toho, co v dopise uvádíte, opravdu velmi závažná. Když se maligní melanom rozšíří formou metastáz do břicha, je onemocnění současnou onkologickou terapií nevyléčitelné. Oproti přirozenému průběhu nemoci bez léčby může paliativní chemoterapie prodloužit život obvykle o několik měsíců, vyjímečně o několik let. Nádor někdy nedělá dlouhou dobu žádné potíže, jindy vedou ložiska v břiše k potížím, jež souvisejí se špatnou střevní průchodností (nevolnost, zvracení, subileus až ileus), jindy je hlavním problémem tvorba tekutiny v břiše — ascitu. Pacienti přitom nemusí mít výraznější bolesti, ale většinou postupně slábnou a hubnou. To, co jsem zde popsala, je obvyklý průběh. Jistě existují vzácné výjimky, kdy chemoterapie dobře zabere a pacient může žít např. i celý rok bez potíží. Po nějaké době se ale nemoc vrací. Bude dobré, když budete s ošetřující onkoložkou otevřeně hovořit o všech těchto otázkách a současně s ní hledat možnosti, jak maželovi co nejvíce ulevit od tělesných obtíží.

Dnešní paliativní medicína umí projevy nemoci zmírnit na dobře snesitelnou míru. Manžela čeké těžké období. Bude pro něj velikou pomocí, pokud mu v tomto čase budete nabízku, budete s ním sdílet jeho obavy a úzkosti a také využijete své odbornosti, abyste o něj — ve spolupráci s dalšími lékaři - dobře pečovala.

K tomu Vám přeji hodně sil.

MUDr. Regina Slámová

P.S. Doporučuji vám hezkou knížku, psanou lékařem, který se péčí o nevyléčitelně nemocné zabývá a která obsahuje mnoho praktických tipů, jak s nemocným hovořit, jak o něj pečovat, ale také jak se učit vnímat i ty nejtěžší fáze života jako příležitost k růstu. Ira Byock: Dobré umírání, Vyšehrad a Cesta domů 2005

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz