Glioblastom - po chemoterapii a ozařování - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 10. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, už nevím,kde se dozvědět nějaké informace a proto píšu tady. Můj táta má 50 let a přesně před rokem začaly jeho potíže,původní podezření bylo na lehkou mrtvičku,ale po všech vyšetřeních mu našli nádor,ten mu v lednu odstranili,ale biopsie ukázala na glioblastom IV. po absolvování chemoterapie a ozařování mu v září na rezonanci našli další nádor,který už operovat nelze a je cca 5/5 cm velký a asi další tři menší nádory,míval epileptické záchvaty které se díky lékům omezily na minimum. Po tomto vyšetření mu zrušili chemoterapii a jeho stav mi přijde čím dál horší, je téměř ochrnutý na levou stranu těla,ale zatím naštěstí s pomocí druhého chodí. Táta je se mnou doma,ale vůbec nevím co mám čekat dál...jak toto onemocnění probíhá,co se dá dělat nebo ne...???Jsem bezradná a nevím co mám čekat,mám pocit, že z toho co se táta dozví od doktorů se já dovím jen to nejnutnější co mi táta řekne. Pokud máte někdo nějakou radu, budu moc vděčná je mi 20 let a toto je pro mne opravdu těžká situace. Děkuji

Monika

Vašemu tatínkovi lékaři zjistili glioblastom, absolvoval chemoterapii i ozařování, onemocnění však dále postupuje, našla se další ložiska, která již nelze operovat. Tatínek má levostrannou hemiparézu, ale ještě je schopen chůze. Ptáte se, jak bude nemoc pokračovat, co máte čekat, na co se připravit.

Milá Moniko,

bohužel tento typ nádoru má velmi špatnou prognózu, je jen minimálně citlivý na léky i ozařování a pokud nádor nelze kompletně operačně odstranit, je onemocnění nevyléčitelné. Bohužel i v případě, že operace možná je, se onemocnění často vrací, jako se to přihodilo Vašemu tatínkovi, a jde tedy spíš o získání nějakého času navíc, než o úplné uzdravení.

Příznaky, které nádor nemocnému způsobuje závisí na tom, v které části mozku se nachází a mohou být hodně různorodé. Váš tatínek má zřejmě ložisko v pravé hemisféře v oblasti řídící hybnost (píšete, že je ochrnutý na levou polovinu těla), ale jsou tam ještě další nádory, o kterých nevím, kde jsou uložené, také není jisté, kam se bude nemoc šířit dále, takže mohu odpovědět pouze hodně obecně.

Je třeba se připravit na to, že tatínkův stav se bude postupně zhoršovat, může se stupňovat postižení levé poloviny těla, tak že ji tatínek nebude vůbec schopen ovládat a ulehne. Může se objevit inkontinence moči i stolice. Také mohou nastat změny psychické, porucha paměti, spánku, zmatenost, neklid, poruchy zraku, řeči, polykání a dalších funkcí. Mohou se znovu objevit epileptické záchvaty, je dobré mít doma pro tento případ Diazepam k rektálnímu podání. Může dojít k otoku mozku, který se projevuje bolestí hlavy, někdy i nevolností a zvracením, později poruchou vědomí, která může přejít až v koma, tedy stav, kdy člověk již vůbec nereaguje na vnější podněty. Ať už bude průběh stonání jakýkoliv, je velmi pravděpodobné, že Váš tatínek má před sebou čas v řádu týdnů či měsíců, nikoliv let.

Je mi jasné, že jsem Vás teď hodně poplašila, všechny tyto obtíže se určitě nemusí u tatínka vůbec objevit. Ale zároveň je třeba se připravit na to, že období, které je před Vámi, bude zřejmě hodně náročné a bylo by lepší mít za zády někoho, kdo Vám v tom bude pomáhat. Bylo by užitečné se domluvit s tatínkovým praktickým lékařem, zda se přijde za tatínkem domů podívat ve chvíli, kdy nastanou nějaké komplikace a tatínek nebude moci za ním do ordinace, domluvit se s ošetřujícím lékařem na onkologii, jestli s ním můžete např. po telefonu konzultovat tatínkův stav a léčbu a asi nejlepší by bylo zjistit, zda v okolí nefunguje nějaký hospic, tedy zařízení přímo specializované na péči o nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty. Existují jednak lůžkové hospice s možností neomezených návštěv event. i přespávání rodinných příslušníků a dalšími atributy odlišujícími hospic od nemocnice, a potom též hospice mobilní - pečují o pacienty, kteří zůstávají doma a zdravotníci jezdí za nimi. Pro pomoc o tatínka doma též můžete využít služeb agentury domácí péče – tu předepisuje praktický lékař tatínka a pečovatelské služby.

Zkuste celou situaci probrat i s tatínkem, zjistit jeho přání. Domluvit se v rodině, kdo všechno by byl ochoten se do péče zapojit a jakým způsobem a určitě se poradit i s tatínkovým ošetřujícím lékařem, poprosit o podrobnější informace ohledně tatínkova onemocnění, prognózy, očekávaných komplikací a jejich řešení.

Přeji Vám i Vašemu tatínkovi, abyste v této těžké chvíli našli oporu v lidech kolem Vás i v sobě navzájem a myslím na Vás.

S úctou MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz