Existuje nějaká pozitivní četba, pro přítelkyni, která se léčí na onkologické onemocnění?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 5. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám známou, která se léčí na onkologické onemocnění. Ráda by si přečetla něco pozitivního o léčbě.
Za psychologem nechce jít, je plachá a prozatím volí tuto cestu. Můžete mi něco doporučit, nechce knihy o umírání a smrti,
chce nějaký titul o příběhu člověka, která se z rakoviny vyléčil, popřípadě nějaké rady psychologa v psané formě.
Přítelkyně se nehlásí k žádné církvi a momentálně je docela "alergická" na náboženské knihy.
Děkuji za odpověď. JM

Jana Machová

Vážená paní Machová,

děkuji Vám za dotaz. Z Vašeho popisu soudím, že Vaše přítelkyně nyní pravděpodobně hledá a potřebuje mít naději v této náročné životní situaci. Naděje je významným pozitivním faktorem při vyrovnávání se s diagnózou závažného onemocnění.

Knížka, která mě napadá, obsahuje spíše ty zmíněné „rady psychologa v psané podobě“. Autorky jsou Chovancová Z. a Vašková J., knížka se jmenuje „Diagnóza nádor. A co dál …“, vydala Grada v roce 1998.

Dále Vám po poradě se Štěpánkou Ryšavou — knihovnicí knihovny Cesty domů — nabízím další tituly:

Pavel Vodvářka: Třiadvacet dialogů o rakovině, Galén 2001

Kdo píše o rakovině, nevyhne se představě smrti, která stíní ne třeba jeho život, ale jistě život ostatních pacientů, s nimiž se potkává v čekárnách lékařů. Vynikající kniha onkologa Pavla Vodvářky je v nejlepším smyslu slova pozitivní. Tématu smrti se ovšem lékař vyhnout nemůže, nebylo by to fér.

Rudolf Mýlek: Já a Bes, nakl. Triton

Ten, kdo stůně na rakovinu a je schopen psát i vydat knihu o své zkušenosti, mívá bojovného ducha. To je případ Rudolfa Mýlka. Bojovníci ve zbrani ovšem nemívají salónní slovník. Útlá kniha o velké odvaze má jazyk drsný jako struhadlo. Ale člověk se i zasměje.                             

J. R. McFarland: Od té doby, co mám rakovinu, nakl. Talpress 1996

Na překlady amerických knih si Čech často stěžuje: jsou užvaněné, přetékají citem, jsou prostě „americké“. Přesto tuhle knihu doporučuji. Je mnohovrstevná. Oproti Mýlkově knize je laskavá a příbuzní a přátelé nemocného tu hrají velkou kladnou roli. Autor knihy píše z vlastní zkušenosti o boji s rakovinou, o vítězném boji. Je metodistický duchovní a vztah k Bohu je jedním z pilířů knihy.

Všechny si můžete půjčit například v knihovně Cesty domů, on-line katalog je na stránkách http://knihovna.cestadomu.cz . Zde také můžete s knihovnicí Štěpánkou Ryšavou společně najít i jiné knížky, pokud ty doporučené nebudou vhodné.

S pozdravem Vám i Vaší nemocné čtenářce,

Tereza Soukupová a Štěpánka Ryšavá

Dotaz zodpovídá

PhDr. Tereza Soukupová

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz