Epilepsie, zánět na mozku - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 8. 2007 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
píšu sem, protože už nevím koho se mám ptát. Doktoři mi nic moc neřekonou. Moje přítelkyně (18) měla před měsícem velký záchvat, nikdy předtím epilepsii neměla. Odvezli jí tedy napřed do nemocnice v Teplicích. Tam po všech vyšetřeních nic nezjitili, akorád nějaký zánět na mozku. V tu dobu byla trochu mimo, mluvila mimo a nedokázala se na nic soustředit. Nevěděli si s ní rady, tak jí převezli do Ústí, tak byla asi 10 dní napojená ne všemožný přístroje. Tam zjistili taky nějaký zánět z mozkomíšního moku, tak ho začali léčit. Žádné léky nezabírali, ale nakonec řekli, že zánět ustoupil. Pak ale začala dostávat záchvaty, začala si ze sebe trhat sondy... Tak jí převezli do Prahy Na Homolku. Tam to ze začátku vypadalo podobně. Až do teďka. Předevčírem dostala zase velký záchvaty a když ani včera to nebylo lepší, tak jí přivedli do umělého spánku, aby si její mozek odpočinul. Taky tvrdily že je to nejdřív epilepsie, pak že není, pak encefalitida a něco dalšího. Až včera přišli pomocý přístrojů, že to opravdu vypadá na epilepsii a navíc má zánět na mozku, o tom nevědí kde se vzal. Navíc dnes dostala záchvaty i v umělém spánku a doktoři jsou zoufalí, zkusili už všechny možný léky ale žádný nezabírají. Nejhorší je, že doktoři opravdu neví co s ní mají dělat, na mozku prý nic nemá. Dnes nám zdělili, že její stav je kritický a že se máme připravit na nejhorší, co si pod tím ale máme představit neřekli. Prý má všechny orgány (srdce, plíce, ledviny,...) naprosto v pořádku, ale na tom mozku prý něco a nedokážou si vysvětlit kde se to vzalo. Před asi 2 rokama měla encefalitidu, ale tu jí prý vyléčili a ta by se už vrátit neměla. Můžete mi napsat, zda jste se již s nějakým takovým případem měli zkušenosti a co si máme asi tak pod tím pojemen nejhorší představit. Děkuji za odpovědi.

Miroslav Jakeš

Moje přítelkyně (18) měla před měsícem velký záchvat, lékaři zjistili zánět na mozku. Záchavty pokračují i při hospitalizaci. Nyní je v umělém spánku.

Milý pane Jakeši,
medicínsky spadá onemocnění Vaší přítelkyně do oblasti  infekčního lékařství, ARO (anesteziologicko-resuscitačního oddělení) a neurologie. Já v těchto oborech nepracuji, takže se omlouvám, ale k medicínskému postupu se nemohu vyjadřovat. I když z Vašeho popisu mi vyplývá, že lékaři pro Vaši přítelkyni dělají vše, co je možné, léčí, myslí na různé souvislosti, konzultují s kolegy-specialisty.

Můžu Vám ale něco napsat k potížím, které pozorujete, že prožívá Vaše přítelkyně. Epileptický záchvat může mít řadu příčin. Ne vždy se příčina odhalí. Je to známka toho, že mozek je v určitém místě něčím nepříjemným drážděn. A protože je to citlivý orgán, dráždění velmi těžko snáší. A protože je to důležitý orgán pro vnímání, provádění a koordinaci téměř všech funkcí těla, projevuje se to tak těžkým celkovým stavem, v jakém je nyní Vaše přítelkyně. Dnešní medicína je sice mocná, bohužel ale není všemocná. Poškození některých orgánů, a mozek k nim patří, naruší tolik jejich funkci, že není možné ji ničím nahradit (proto  ta  informace lékařů, že všechny orgány jsou v pořádku, jen na mozku něco je; proto také je stav Vaší přítelkyně tak vážný). Umělý spánek je forma léčby, při které si organismus má šanci odpočinout, nabrat síly. Není ale jisté, jaký bude výsledek. Důvěřujte ošetřujícím lékařům, že po medicínské stránce dělají vše potřebné pro Vaši přítelkyni. Pokud máte pochybnosti, opakovaně se ptejte. V některých situacích je i odpověď “nevím, musíme počkat” oprávněná a v tu chvíli jediná možná. Lékař opravdu v určitých situacích neví, jestli jeho léčba plně zabere, jestli bude mít organismus dost sil, aby bojoval.

Uvádíte pojem “nejhorší”. Domnívám se, že tím lékaři mysleli, že si nejsou jisti, jestli je poškození mozku reverzibilní — tj. jestli mozek bude schopen všech svých funkcí, nebo ireverzibilní, tj. že mozek nebude již schopen zajistit některé své funkce. Pokud některá z těch funkcí, kterou má mozek zajištovat, bude k životu zcela nezbytná, je možné, že Vaše přítelkyně nebude moci dále žít. Je to pro Vás moc bolestné a pro mne (i ošetřující lékaře) těžké sdělení, ale i s takovou možností musíme v léčbě počítat. V každém případě ale zůstává naděje. Moc Vám držím palce, Vám i Vaší přítelkyni, aby se vše obrátilo k dobrému. Pokud zůstává některá z Vašich otázek nezodpovězena, neostýchejte se ozvat.

S pozdravem
Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz