Druhý dědic přestal v rámci dědického řízení nekomunikovat. Jak to nejlépe řešit?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
řeším nyní pozůstalost mého otce ( se kterým jsem se nestýkal) jelikož nebyla sepsána žádná závěť, tak jsem byl na předběžném šetření u notáře, měl se dostavit ještě bratr se kterým jsem se taky nestýkal (je druhým dědicem). Ten se však nedostavil a již s notářem nekomunikuje. Jelikož na něj nemají číslo, tak se s ním ani nemohu/nemohou spojit. Jak se toto řeší pokud se druhý dědic nedostaví k notářovi, neozývá se. Můžu i tak získat přístup do domu, řešit placení faktur apod. ( pokud je dům stále zapečetěn) Jak dlouho toto může trvat pokud by vůbec nijak nekomunikoval?
A jak se případně řeší pokud by byl v exekuci, tak může být jedna polovina dědictví zabavena? Jak se v reálu taková situace dá nejlépe vyřešit?

Děkuji moc předem za odpověď

Martin

Dobrý den,

dědic, kterému se nedaří doručovat, se považuje za dědice neznámého pobytu. Notář takového dědice musí o jeho dědickém právu vyrozumět vyhláškou, ve které ho vyzve, aby se ve stanovené lhůtě přihlásil soudu nebo opatrovníkovi, který je dědici neznámého pobytu jmenován. Lhůta k přihlášení dědice nesmí být kratší než 6 měsíců od vyvěšení vyhlášky na úřední desce soudu. Pokud se dědic ve stanovené lhůtě nepřihlásí, při projednání pozůstalosti se k němu nepřihlíží, tj. řízení o pozůstalosti pokračuje bez něj, jako by dědicem nebyl.

Jinými slovy, lze předpokládat, že pokud se Váš bratr neozve a nebude možné mu nic doručit, může se dědické řízení protáhnout, neboť bude třeba čekat, zda o sobě nedá vědět na základě uvedené vyhlášky ve stanovené alespoň 6 měsíční lhůtě. Teprve po jejím uplynutí může dědické řízení pokračovat a být skončeno. V mezidobí lze využít možnosti tzv. správy pozůstalosti. Tuto možnost konzultujte přímo s notářem. Pokud je Váš bratr v exekuci a v rámci dědického řízení získá majetek, pak i ten může být postižen exekucí.

Jakékoliv právní kroky v této věci doporučuji konzultovat s advokátem, který bude nejlépe schopen doporučit konkrétní řešení.

S pozdravem
JUDr. Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz