Druh, o kterého jsem se starala zemřel. Nyní mě chce jeho syn vyhodit z bytu. Co mohu dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 2. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den žila jsem se svým druhem který byl ve třetím stupni invalidity a já o něj musela pečovat,mám malého synka a on teď umřel a jeho syn mě chce vyhodit na ulici nepozval mě ani na pohřeb jsem zoufalá mužů s tím něco dělat našla jsem papír kde je napsána plná moc ohledně závěti že chce abych ho zastupovala. Dekuji

Daniela Drexlerova

Váš druh, se kterým jste žila a o kterého jste se starala, zemřel. Jeho syn Vás nyní chce vyhodit z bytu. Máte plnou moc týkající se závěti. Ptáte se, co můžete v této situaci dělat.

Dobrý den,

bohužel neuvádíte v dotazu všechny potřebné informace, proto odpovím spíše obecně.

V prvé řadě je důležité, čí je předmětný byt. Jestli jste nemovitost pořizovali společně, nebo je byt výhradně ve vlastnictví Vašeho zesnulého druha. Pokud je byt jen jeho, pak je předmětem dědictví. Do vypořádání dědictví není jasné, kdo majetek zdědí.

Dědictví lze získat z různých právních důvodů. Přednost má závěť zůstavitele (Vašeho zesnulého druha), takže pokud Váš druh závěť sepsal, bude se postupovat podle textu závěti. Závěť mohl sepsat a uložit doma, případně také sepsat u notáře, který jí uloží do centrální evidence. Vás nejspíš jmenoval vykonavatelem závěti – to je pravděpodobný obsah listiny, kterou jste našla.

Vykonavateli náleží všechna práva potřebná k splnění jeho úkolů, např. práva před soudem hájit platnost závěti, namítat nezpůsobilost dědice, nebo se starat o splnění zůstavitelových pokynů. Po zahájení dědického řízení budete pravděpodobně vyrozuměna notářem. Pokud by se tak nestalo, můžete jej kontaktovat sama a předložit zmiňovanou plnou moc. Kdybyste neznala notářovo jméno, můžete tuto informaci zjistit na okresním soudu v místě trvalého pobytu Vašeho druha v době smrti.

Ať je ale závěť pořízena o jakémkoliv množství majetku zůstavitele, jeho děti mají nárok na povinný díl ze zákona, a to za všech okolností, pokud nebyly platně vyděděny. Znamená to, že povinný díl bude náležet staršímu synovi, o kterém mluvíte. Pokud byl zůstavitel otcem i Vašeho mladšího synka, pak i on bude mít nárok na povinný díl.

Bylo by vhodné seznámit se s obsahem závěti a s okruhem dědiců. Pokud byste měla i nadále problémy se starším synem zůstavitele, doporučuji kontaktovat advokáta.

V případě, že byste se nacházela kvůli této události v tíživé životní situaci, můžete kontaktovat sociální pracovnici na obecním úřadě v místě Vašeho trvalého bydliště. Seznámí Vás s možnostmi řešení Vaší situace, dávkami, které můžete získat, provede Vás žádostmi o tyto dávky, zprostředkuje potřebné služby a podporu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz