Dědické řízení trvá již cca 5 let. Jak napadnout průtahy řízení, odkoupit podíly sourozenců a mít tam trvalé bydliště?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 11. 2019 zobrazit původní dotaz

Tatinek zemrel 2/2013,maminka 4/2014,sme tri sourozenci,ja jsem nejstarsi,na KN je majitel zapsan tatinek(3/4) a syn byvale spolumajitelky(1/4),stale bezi dedicke rizeni(bohuzel).Lze vyclenit syna byvale spolumajitelky(ti co nam svuj podil prodali dosvedci ze se jejich pribuzna,byvala spolumajitelka,nikdy nepodilela na opravach,udrzbe ani neprispela na ne,nedela to doposud,minimalne 10let muzem dokazat a mozna i dele),vyclenit myslim zrusit ji(jejimu synovi,ten take nic nedelal a nedela,ani neplati)spoluvlastnicky podil?
Daji se napadnout prutahy dedickeho rizeni?
Na jaky podil mam narok ja?
Chtela bych od sourozencu vykoupit jejich podil,abych vedela....
Na nemovitosti je na KN navic zaznam EXE(je neopravneny,ale exe se se mnou nechce bavit pry az bude rozhodnuto v ramci dedic.riz.)Exe je navic z doby kdy vymahajici nemel narok(promlceci lhuta)
Kdyz jeden sourozenec prodat chce dalsi ne co delat?Chtela bych tam rekonsruovat a trvale bydlet(po celou dobu jednani nemovitost i pozemky chatraji a ja uz nechci investovat sama a pecovat o to kdyz ostatni nedelaji nic).
Chtela jsem se tam nahlasit trvale ale bylo mi to zamitnuto Na urade(matrice)mi pracovnice rekla ze me neprihlasi kdyz tatinek zemrel a jiny vlastnik zatim neni,ze musi byt souhlas.Znamena to ze bych mela mit souhlas od sourozencu i syna byv.spolumajitelky?No ale v tom pripade jak je mozne ze syn byv.spolumajitelky se tam nahlasit muze bez naseho souhlasu?
Dekuji za pripadnou radu(odpoved)

Zdenka

Dobrý den,

pokud tomu správně rozumím, směřují Vaše dotazy na nemovitost, kterou měl ve vlastnictví Váš tatínek společně se synem předešlého vlastníka. Podíl tatínka na nemovitosti, tj. ¾ nemovitosti jsou součástí pozůstalosti, která se bude dělit mezi Vás a Vaše dva sourozence jako zákonné dědice.

K Vaší první otázce: “zrušit” spoluvlastnický podíl nelze. ¼ nemovitosti je ve vlastnictví syna předešlého vlastníka, který má právo si se svým podílem nakládat podle své vůle s tím omezením, že takové nakládání nesmí být na újmu právům ostatních spoluvlastníků. Ke změně vlastnictví by mohlo dojít pouze z vůle tohoto spoluvlastníka, který by se např. rozhodl svůj podíl prodat nebo darovat Vám.

K otázce týkající se průtahů řízení: v řízení je možné kromě méně formálních urgencí notáře a soudu, který notáře vedením řízení pověřil, podat na notáře stížnost pro průtahy v řízení, případně podat návrh soudu na určení lhůty.

Pokud tatínek nesepsal závěť a Vy a Vaši sourozenci budete dědit dle zákonné dědické posloupnosti, pak Vám dle zákona náleží ⅓ pozůstalosti. Ve vztahu k nemovitosti je to tedy ⅓ z ¾, které měl ve vlastnictví Váš tatínek.

Na rozdělení pozůstalosti mezi sebou se můžete domluvit. Pokud vedle nemovitosti je součástí pozůstalosti také jiný majetek, lze se se sourozenci domluvit tak, že jeden z vás získá nemovitosti, jiný např. peníze na účtu atd. Pokud dohoda není možná, stanete se tzv. podílovými spoluvlastníky nemovitosti. Pokud ve spoluvlastnictví nebudete chtít setrvat, můžete následně navrhnout zrušení spoluvlastnictví a vypořádání vašich podílů. Vypořádání může proběhnout způsobem, na kterém se dohodnete. Pokud se nedohodnete, může soud přikázat věc jednomu nebo dvěma z vás s tím, že ostatní spoluvlastníci se tzv. vyplatí. Posledním řešením je prodej všech vašich podílů a následné rozdělení výtěžku.

Pokud jde o správu pozůstalosti v průběhu dědického řízení, ze zákona platí, že se na ní mají podílet všichni dědici.

Nakonec, pokud jde o přihlášení trvalého pobytu. Při přihlášení je třeba předložit úřadu doklad opravňující užívání bytu nebo domu (např. výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouvu), resp. vlastník objektu nebo jeho vymezené části nemusí dokládat své vlastnické právo, protože si úřad existenci tohoto práva může ověřit přístupem do katastru nemovitostí. Ve Vašem případě bude problém patrně v tom, že do skončení dědického řízení nejste potvrzeným vlastníkem podílu na nemovitosti. Syn předešlého vlastníka naproti tomu podíl na nemovitosti vlastní, a proto se mohl k trvalému pobytu přihlásit bez vašeho souhlasu nebo bez vašeho vědomí.

S ohledem na složitost věci velice doporučuji obrátit se na advokáta, aby Vám poradil s dalším postupem ve věci.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz