Dědické řízení po úmrtí otce proběhlo 2018, žil jsem od 3 let v dětském domově, nevyrozuměli mě. Mám nějaký nárok?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 4. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, nedávno jsem se dozvěděl že mi zemřel otec se kterým jsem nebyl vůbec v kontaktu, protože jsem byl od 3 roku v dětském domově. S matkou jsem občas v kontaktu byl. Otec byl s moji matkou rozvedený, ale znovu se oženil a měl nějaké děti. V roce 2018 proběhl soud o pozůstalosti o kterém jsem vůbec nevěděl a nikdo mě vůbec neinformoval. Tak bych se chtěl zeptat jestli mám ještě na něco vůbec nárok a jestli se to může nějak obnovit.

David

Dobrý den,

podle občanského zákoníku jste jako syn zesnulého otce nepominutelným dědicem. To znamená, že ze zákona Vám náleží alespoň tzv. povinný díl z pozůstalosti. Tento povinný díl Vám náleží i v případě, že se Váš otec znovu oženil a měl další děti. Nárok na podíl na dědictví byste neměl pouze v případě, že by Vás otec platně vydědil.

Pokud soudu nebylo známo, že Váš otec měl kromě dětí z druhého manželství také Vás, rozhodl na základě informací, které měl, a Vaším dědickým právem se nezabýval. Tím Vaše dědické právo nezaniklo, jen k němu v řízení nebylo přihlédnuto a z tohoto důvodu jste nebyl k řízení přizván. Je také možné, že se Vám soud vyrozumění o dědickém právu pokusil doručit na adresu Vašeho bydliště nebo místa pobytu a zásilka se vrátila jako nedoručená. V takovým případech, kdy se vyrozumění nepodaří doručit, se dědic považuje za dědice neznámého pobytu. Takovému dědici se vyrozumění doručuje prostřednictvím vyhlášky, která se vyvěsí na úřední desce soudu.

Vedle toho je rovněž možné, že otec po své smrti zanechal majetek pouze nepatrné hodnoty. V takovém případě řízení o pozůstalosti jako takové vůbec neproběhlo. Soud pouze rozhodl o tom, že tento majetek nepatrné hodnoty nabyl vypravitel pohřbu.

Pokud chcete znát okolnosti, za jakých bylo o dědictví otce rozhodnuto, můžete požádat příslušný soud, který rozhodnutí vydal, aby Vás nechal nahlédnout do spisu. Příslušným soudem je okresní soud, v jehož obvodu měl otec místo pobytu. K žádosti o nahlédnutí do spisu bude třeba přiložit dokumenty, které prokazují otcovství Vašeho otce ve vztahu k Vám, např. rodný list. V žádosti je třeba uvést, z jakého důvodu chcete do spisu nahlédnout. Soud bude zkoumat, zda máte na nahlédnutí právní zájem.

Na základě dokumentů ve spisu se dozvíte, z jakého důvodu jste nebyl účastníkem řízení.

Pokud byste následně zvažoval další právní kroky, včetně podání žaloby k soudu, doporučuji obrátit se na advokáta, aby Vám v této věci poradil konkrétní možnosti řešení.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz