Dědické řízení po mé manželce je uzavřené. Je možné, aby se ještě přihlásil věřitel se svou pohledávkou?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na jednu věc ( nikde jsem nenašel podobnou otázku ). Manželka mi zemřela v roce 2018, dědické řízeni proběhlo celkem rychle ve stejném roce, notář nenašel žádné dluhy. Moje otázka zní ( pro klid duše ) , mohou se případní věřitelé přihlásit k pohledávce ? I když proběhlo dědické řízení a notář nic nenasel ( dluh ), popřípadě , jak dlouhá je promlčecí lhůta ?
Předem děkuji za odpověd.
S pozdravem
Zdeněk Zajíček

Zdenek Zajicek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dědické řízení po Vaší manželce je již několik let uzavřené, notář nenašel žádné dluhy. Ptáte se, zda je ještě možné, aby se s pohledávkou přihlásil věřitel. Zajímá Vás, zda je v případě dluhů stanovena promlčecí lhůta.

Dobrý den,

dědic odpovídá za dluhy zůstavitele, a to i přesto, že nebyly zjištěny v dědickém řízení. To znamená, že k vymáhání pohledávky se mohou přihlásit věřitelé, jejichž pohledávka v řízení vůbec nebyla zjištěna. Pokud jste ale jako dědic uplatnil během řízení buď výhradu soupisu pozůstalosti nebo výzvu věřitelům k přihlášení pohledávky, pak budete za dluh odpovídat jen do výše nabytého dědictví, nikoliv v plné výši.

Obecná promlčecí lhůta u pohledávek je 3 roky, a běží od chvíle, kdy se o svém právu oprávněná osoba poprvé dozvěděla nebo dozvědět mohla. Majetková práva se promlčí nejpozději po 10 letech (tzn. v případech, kdy by se o svém právu oprávněná osoba nemohla nemohla dozvědět dříve, může své právo uplatnit i po uplynutí tří let). Některé pohledávky nicméně promlčecí lhůtu nemají, jako např. vlastnická práva, právo na výživné či zástavní právo.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz