Dědické řízení nám připadá neúměrně dlouhé, nic se dosud nevyřešilo. Jak postupovat, aby se řízení urychlilo?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 7. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o Váš pohled na níže uvedenou záležitost.
V srpnu roku 2018 zemřel otec, v dědickém řízení jsou dva dědici - syn a dcera. Dcera je dlouhodobě v zahraničí a s rodinou se nestýká. Přidělený notář se údajně několikarát snažil kontaktovat dceru, bez odpovědi. Dědické řízení již nyní probíhá 11 měsíců a ještě nebyl ani ustanoven opatrovník, natož dědické řízení. Notář komunikuje jen sporadicky. Průtah v dědickém řízení nám již připadá neúměrný. Jak nyní postupovat k urychlení dědického řízení?
Děkuji za případnou odpověď. Petr

Petr

Dobrý den,

zákon nestanovuje žádné konkrétní lhůty, které notář při projednávání dědictví musí dodržovat. Platí pouze obecný požadavek na projednání věci bez zbytečných průtahů. Doporučuji notáře urgovat, písemně i telefonicky, a žádat o projednání věci bez dalších průtahů, příp. o vyjádření, proč projednání pozůstalosti trvá tak dlouho.

Pokud tímto způsobem nebude projednávání dědictví urychleno, máte možnost podat stížnost na průtahy v řízení, a to k soudu, který notáře pověřil dědickým řízení. Ve stížnosti uvedete veškeré okolnost dědického řízení. Pokud soud zjistí pochybení ze strany notáře, může rozhodnout o odebrání Vašeho případu stávajícímu notáři a jeho svěření jinému notáři.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz