Dědečkovi diagnostikovali rakovinu plic, nyní se máme rozhodnout mezi ozařováním a sledováním. Jaká je prognóza a případné nežádoucí účinky léčby?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 10. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda byste mi mohli vysvětlit diagnózu mého dědy (82 let, nekuřák, celý život hubený, od května otoky dolních končetin + provedena katetrizace):

- adenoca levé plíce T3N0M0 - IIB - klinické stadium, EGFR mutace negativnín - diagnoza stanovena v srpnu 2014

Jako možné řešení byla operace vyškrtnuta, máme se rozhodnout, zda podstoupit 10x ozařování v 10 dnech či nechat dědu bez léčby.

Těžko dokážeme odhadnout, jak se rozhodnout. Mohla bych se prosím zeptat, jakou prognózu vůbec tato diagnóza má? A jaké jsou případné nežádoucí účinky paliativní radioterapie?

Děkuji moc za Vaši odpověď.

S pozdravem

Milena

Mil.

Váš dědeček má nově zjištěný nádor plic, podle Vašeho popisu lokálně pokročilý, ale bez známek šíření do dalších částí těla. Lékaři nedoporučili ozařování a dali Vám na výběr mezi ozářením a sledováním.

Vážená Mileno,

Váš dědeček má nově zjištěný nádor plic, podle Vašeho popisu lokálně pokročilý, ale bez známek šíření do dalších částí těla. Lékaři nedoporučili ozařování a dali Vám na výběr mezi ozářením a sledováním.

Má odpověď nutně bude jen obecná, protože Vašeho dědečka neznám a nejsem tak schopna posoudit faktory, které v tomto rozhodování mohou hrát významnou roli. K takovémuto rozhodnutí by měl Vašemu dědečkovi a Vám poskytnout veškeré informace ošetřující lékař, on by měl vysvětlit všechna pro a proti. Co od radioterapie očekává za prospěch, jaká naopak vidí rizika, proč by ji měl nebo naopak neměl podstoupit. Pokud lékaři nedoporučili operaci, možná to bylo proto, že dědečkův zdravotní stav by znamenal příliš velké riziko. Pak možná ani ozáření není vhodnou variantou. Na druhou stranu deset ozářek obvykle nemocní snášejí poměrně dobře. Obecně pacienti s tímto typem nádoru přežívají bez léčby tak rok a půl až 2 roky. Léčba patrně může život o něco prodloužit — nežádoucí účinky ozařování naopak mohou životu ubrat na jeho kvalitě.

Určitě by bylo dobré zjistit od dědečka, co by si přál on sám. Každý jsme jiný a každý máme jiné priority. Někdo dá přednost prodloužení života i s jistými omezeními, třeba nutností dojíždět do nemocnice na kontroly nebo právě ozařování, jiný je raději doma ve svém prostředí, kde se cítí bezpečně.  Někdo může svůj život považovat za naplněný a může být připraven ze života odejít, jiný naopak může cítit, že má ještě co nabídnout nebo prožít. A je potřeba jasně pojmenovat, co léčba může přinést dobrého i špatného. To ale nejlépe posoudí lékař, který podrobně zná dědečkův zdravotní stav. Zkuste si promluvit s dědečkem a pak můžete jít na další kontrolu společně a ošetřujícího lékaře se vyptat na vše, co Vás zajímá.

Držím Vám i dědečkovi palce, ať se již rozhodnete jakkoli.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz