Dědeček vše odkázal jen mě a sestře. Bratra nevydědil, ale neuvedl ho v závěti. Je i on a jeho děti dědicem?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, dědeček zanechal před smrtí u notáře závět (jako 3 vnuci jsme jeho jediní nejbližší žijící příbuzní - tatínek i babička již zemřeli), ve které vše odkazuje pouze mně a sestře. Má i náš bratr nárok alespoň na nějakou část ze zákona? Počítá se v tomto případě i vnuk mezi neopomenutelné dědice? (Nebyl přímo vyděděn, jen vše je odkázáno jmenovitě mně a sestře.) Nebo když ne on, tak jeho děti - dědovi pravnuci? Děkuji moc za odpověď, Róza

Róza
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš dědeček zemřel. Před smrtí zanechal závěť, kde vše odkazuje pouze Vám a Vaší sestře. Píšete, že jeho nejbližší žijící příbuzní jste Vy tři vnoučata. Zajímá Vás, jestli má Váš bratr nárok na nějakou část dědictví ze zákona jako nepominutelný dědic.

Dobrý den,

nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci. Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.

Jestliže Váš dědeček („zůstavitel“) nemá žádné žijící přímé potomky, pak do jejich postavení nepominutelných dědiců nastupují jejich děti, tj. vnoučata zůstavitele. Pro výpočet povinného dílu je třeba zjistit zákonný dědický podíl. Jestliže žijí již jen tři vnuci, pak budou zákonní dědici tři – tj. každému vnukovi náleží dědický podíl ⅓ a povinný díl každého vnuka činí (při předpokladu, že jsou všichni zletilí) ¼ z ⅓. Každý vnuk musí dostat minimálně 1/12 hodnoty pozůstalosti, to platí i pro vnuka, jehož jméno Váš dědeček opomněl v závěti.

Je ale nutné upozornit, že naše právní úprava zná i vydědění mlčky a po právu. To znamená, že jestli se opomenutý dědic dopustil, něčeho, co naplňuje zákonný důvod vydědění, není třeba jeho vydědění výslovně zmiňovat v pořízení pro případ smrti. Tyto a další podrobnosti ale doporučuji dále konzultovat s advokátem. Při podrobnější znalosti Vaší situace bude schopen poradit Vám konkrétněji.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz