Dědeček má pokročilý adenokarcinom levé plíce, operace nebyla doporučena. Jaká je může být prognóza takového onemocnění?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 8. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, dnes byla mému dědovi na základě bronchoskopie diagnostikoána rakovina plic: Nemalobuněčný karcigom bronchogenní, v rozsahu odběru adenokarcinom M8140/3, molekulárně biologické vyšetření EGFR mut.negativí,
diagnóza C34.1, dle SKG pravděpodobně pokročilý adenokarcinom levé plíce. Fyzicky je na tom dobře, má jen kašel, na něj je v podstatě celý život zvyklý (pracoval v cementárně), stěžuje si pouze na oteklé nohy (po katetrizaci v květnu 2014). Operace dle lékařky nepřichází vzhledem k srdci v úvahu. Prosím napište prognózu a co můžeme očekávat. Děkuji moc.

Mil

Píšete, že Vašemu dědečkovi byla zjištěn pokročilý adenokarcinom levé plíce, operace u něho nebyla indikována. V tuto chvíli nemá výrazné obtíže, trápí jej pouze chronický kašel a otoky nohou. Ptáte se na prognózu a pravděpodobný další průběh.

Dobrý den,

bohužel prognóza inoperabilního plicního karcinomu je nepříznivá, většina nemocných nepřežívá déle než rok či dva od stanovení diagnózy. V případě, kdy už jsou přítomny vzdálené metastázy, bývá tento čas ještě kratší. To je samozřejmě jen průměr, každý stoná jinak a odchylky jsou možné oběma směry. Více by Vám mohl říci ošetřující lékař, který zná přesný rozsah onemocnění i celkový zdravotní stav Vašeho dědečka.

Někdy je ještě indikována paliativní chemoterapie či radioterapie, které mohou průběh nemoci o něco zbrzdit, tento typ nádoru však není ani na léky ani na ozařování příliš citlivý, léčba může pacientovi prodloužit život maximálně o několik měsíců, rozhodně ne let. Na druhou stranu je třeba zvážit i nežádoucí účinky terapie, které mohou být poměrně závažné a dle celkového stavu a volby pacienta rozhodnout, zda tuto léčbu podstupovat nebo ne.

I když lékaři nemohou Vašemu dědečkovi nabídnout vyléčení nemoci, mohou rozhodně mírnit nepříjemné symptomy, které by ho mohly trápit. Vyčerpávající kašel, který by například rušil i ve spaní, lze tlumit Codeinem. S otoky nohou mohou někdy pomoci léky ze skupiny diuretik. To vše je ale třeba také probrat s ošetřujícím lékařem. Pokud by se objevily bolesti nebo dušnost, je třeba tyto obtíže také léčit a je k dispozici celá řada možností, jak to udělat.

Rozhodně je třeba počítat s tím, že dědečkovi budou postupně ubývat síly a nejspíše se časem dostane do situace, kdy už nebude schopen se o sebe sám postarat. Je tedy dobře dopředu promyslet, jak budete postupovat. Nejlepší by bylo vše probrat s dědečkem, vysvětlit mu situaci a zeptat se na jeho přání a představu. Mrzí mě, že Vám nemohu podat příznivější informace, ale přeji Vám i Vašemu dědečkovi hodně síly a ještě co nejvíc hezkých společných chvil.

S pozdravem
MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz