Dědeček je po operaci slepého střeva v umělém spánku, pro komplikace je nyní i na ventilaci. Zlepší se stav rehabilitací?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 12. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj dědeček zhruba před 10 týdny trpěl bolestí břicha vzali ho do nemocnice zjistili prsknute slepé střevo. Udělali zákrok kde mu museli kus streva vzit a udelat vývod bokem. Jeho stav byl natolik vážný ze ho museli přivést do umělého spánku, ze kterého ho asi za tyden probudili. Následně dostal zápal plic a byl připojen na plicní ventilací napřed intubuci. Kdyz byl odpojen od ventilace a uz se jeho stav zlepšoval přestali mu pracovat ledviny byl převezen na dialyzu. Tam mu udělali tracheostomii a připojili na ventilaci a opět v umelem spánku ted uz mu ledviny pracuji již se jeho stav zlepšil břicho zahojilo. Jeste je tedy na ventilaci. Jeho fizicky stav je lepsi ale z hlediska psychického komunikuje vrtenim hlavy kdyz mu ukazujeme fotografie diva se na ne stiskne ruku kdyz ho dzime udrží oční kontakt byl i na vyšetření CT jestli neměl mrtvici tak vsechno v pořádku. Je tento stav normální? Zlepší se to az ho budou rehabilitovat az bude sam dýchat? Moc dekuji za odpověď.

Petra

Váš dědeček podstoupil akutní operaci pro pokročilý zánět slepého střeva. Výkon byl komplikován nutností umělé plicní ventilace a selháním ledvin. Jen pomalu se zdravotní stav vašeho dědečka zlepšuje. Ptáte se, zda je to normální a zda je reálné, že se jeho stav při rehabilitaci zlepší.

Vážená Petro,

nepíšete, kolik je dědečkovi let, resp. jaký je jeho biologický věk. Ten je často u starších pacientů velmi důležitý. Popisované komplikace ukazují, že dědečkovy rezervy nejsou velké a jen s velkým úsilím se lékařům podařilo dědečkův stav nejen stabilizovat, ale postupně také vylepšit. Tyto rezervy se týkají do velké míry právě mozkových funkcí, mozek je velmi citlivý na dostatek kyslíku a živin a právě akutní stavy a akutní komplikace provázené byť krátkodobými výkyvy, mohou různě trvale mozkové funkce narušit.

Jestli správně rozumím vašim obavám, tak máte především starost o jeho psychický stav, resp. zda bude zase tím “vaším dědečkem” se schopností vás dobře všechny poznávat, pamatovat si, rozmlouvat. Právě výše zmiňované rezervy (v medicíně často používáme termín křehkost) jsou v těchto chvílích určující. Moderní medicína dokáže velmi dobře zachraňovat život — především ten fyzický, ale ne vždy s tím jde i zachování kvality života, ke které patří právě schopnost být opět sám sebou, interagovat s okolím, poznávat a mít smysl v životě. Je možné, že postupně, pozvolna se bude dědečkův stav dále upravovat. Zda do stejné stavu před zánětem slepého střeva nebo mu zůstane různě závažná porucha kognitivních funkcí, je ale těžko teď předpovídat. Rozhodně to, co popisujete, je u starších, křehkých pacientů obvyklé a spíše čas ukáže, k jakému životu se nemocný vlastně navrátí. Časový rámec se pravděpodobně pohybuje v měsících — tedy zhruba do roka bude zřejmé, jak to s dědečkem bude dále.

Přeji dědečkovi i vám hodně sil a odvahy,

s pozdravem

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz