Děda zemřel. Zohlední babiččiny smlouvy o opravách v dědictví, aby o dům nepřišla a nemusela vyplácet tchyni?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 11. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
prosím o radu. Babička se podruhé vdala. Děda neměl děti a za svobodna koupil dům. S babičkou ho opravili a smlouvy o opravách jsou na babičku. Děda umřel a jeho maminka ještě žije. Můžou se smlouvy nějak promítnout do dědictví, aby babička nepřišla o dům nebo nemusela vyplácet tchýni? Děkuji za odpověď

Miloslava

Dobrý den,

domnívám se, že náklady na opravu domu by měly být zohledněny při vypořádání společného jmění manželů. Podle občanského zákoníku totiž platí, že při vypořádání společného jmění manželů má být nahrazeno to, co ze společného majetku manželé vynaložili na výhradní majetek jednoho z nich. Toto vypořádání vždy předchází rozdělení pozůstalosti mezi dědice. Jinými slovy, notář musí nejprve zjistit, co ze společného jmění je jměním zemřelého manžela a stává se předmětem dědění a co je jměním přeživšího manžela. Pouze to, co je po vypořádání společného jmění identifikováno jako jmění zemřelého se následně rozdělí mezi dědice. Těmi budou v tomto případě babička jako dědička první dědické třídy a maminka dědečka jako dědička druhé dědické třídy. Babička by měla dědit nejméně jednu polovinu pozůstalosti. Pokud se babička s tchýní nedomluví na způsobu rozdělení pozůstalosti, nebude zřejmě bohužel možné vyhnout se případnému spoluvlastnictví domu nebo vyplacení tchýně, bude-li babička chtít mít dům ve svém výlučném vlastnictví.

Vzhledem k tomu, že neznám blíže majetkové vztahy mezi dědečkem a babičkou a nemám k dispozici více informací k režimu jejich společného jmění, doporučovala bych situaci konzultovat s advokátem. Při lepší znalosti situace bude případně schopen poradit konkrétní možnosti.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz