Dceru čeká složitý operační zákrok. Jak se rozhodnout, zda ji při komplikacích oživovat či nikoliv?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den chtěla bych poradit s tím že moje dcera je napojena na přístrojích a a musí na složitý operační zákrok, a doktoři se nas ptají jestli když se něco pokazí tak jestli ji mají oživovat či nikoliv. Co mám dělat?

Adelka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaše dcera je napojena na přístrojích. Ptáte se, co máte dělat, když máte rozhodnout, zda se při těžkém operačním výkonu mají lékaři pokusit oživovat Vaši dceru v případě, kdyby došlo k zástavě životně důležitých funkcí.

Paní Adélko,

to je velmi složitá situace, kterou není jednoduché rozhodnout a už vůbec ne bez dostatku informací.

Než něco takového budete moct rozhodnout, je zapotřebí, abyste měla odpovědi na zásadní a důležité otázky:

  • Čeho se má operací dosáhnout? Co Vaše dcera operací získá, pokud operace dopadne nejlépe, jak si lékaři dokážou představit? Jak velká je šance, že se operace povede?
  • Co by se dělo, kdyby Vaše dcera operaci nepodstoupila?
  • Co by se nejspíše dělo, kdyby lékaři museli Vaši dceru v průběhu zákroku oživovat?
  • Jakého nejlepšího výsledku by se oživováním mohlo dosáhnout?
  • Co by oživování pro Vaši dceru znamenalo? Může u toho trpět, může potom trpět?

Je dobré, abyste si i vy sama popřemýšlela o tom, zda:

  • Je současný stav Vaši dcery pro Vás přijatelný, jak ho hodnotíte?
  • Máte pocit, že kdyby byla aktuální situace to maximum, čeho je možné pro Vaši dceru dosáhnout, přála byste si pro ni, aby se tento její stav nadále udržoval?
  • Jak dlouho byste si to pro dceru přála, pokud by nebyla vůbec žádná možnost na zlepšení?

Je dobré znát upřímnou odpověď na tuto otázku z jednoho důvodu. Pokud by byl v ohrožení život Vaší dcery během operace, která by byla její jedinou nadějí na lepší žití, tak pokud by bylo zapotřebí k záchraně života oživování (tedy resuscitace), tak si myslím, že bohužel to nejlepší, jak by mohla resuscitace dopadnout, je stávající situace. Určitě by na tom Vaše dcera po takovém náročném zákroku, jako je oživování, nebyla lépe, než je nyní. A otázkou je, zda by to bylo něco, co byste si pro dceru přála. Opět napojení na přístroje? A na jak dlouho? Byl by to z Vašeho pohledu život, nebo prodlužování umírání?

Jsou to otázky skutečně velmi těžké, ale jen Vy na ně můžete odpovědět. Vaši odpověď nemůže nikdo soudit a pokud se Vás lékaři ptají a mají pro Vás možnost volby, tak věřím, že tu volbu budou respektovat.

Jsou totiž i situace, kdy lékaři vůbec pokus o oživování nezvažují. A v takovém případě vysvětlí rodině proč. Pokus o oživování je totiž zákrok, který lékaři nemají použít vždy a u každého pacienta. Je to zákrok vyhrazený na situace, kdy je šance, že oživovaného můžeme vrátit do hodnotného života. Pokud se Vás na to lékaři ptají, tak se domnívám, že otázkou je, zda je nynější situace z Vašeho pohledu pro Vaši dceru dostatečně hodnotná, aby se mohli pokusit ji v bezprostředním ohrožení života alespoň do stávajícího stavu vrátit. A to při nejlepším možném výsledku resuscitace.

Bohužel Vám nemohu dát odpověď na otázku, jak se rozhodnout. Chci Vás však podpořit v tom, že se můžete a máte lékařů ptát. Nikdy nemůžeme vědět, jestli jsme se rozhodli správně a jaký dopad naše rozhodnutí nakonec bude mít. Důležité je vědět, že jsme se rozhodovali poctivě a na základě dostatečných informací. Dle našeho nejlepšího svědomí, v nejlepším zájmu našeho blízkého.

Přeji Vám hodně sil na to, co bude, ať se rozhodnete jakkoliv.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz