Dcera studuje kombinovaně VOŠ, o sirotčí důchod žádá od září, stále něco dokládá. Má ČSSZ právo tak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 2. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobry den, dcera, 21 let, zacala studovat na VOŠ, kombinovana forma studia, jiz od zari zada o sirotci duchod po zemrelem otci, vzdy ceka skoro 3 mesice na odpoved a stale po ni chteji dalsi doklady, jako vypisy mesicnich vydelku od mzdove ucetni, pracovni smlouvu, potvrzeni o studiu ze stredni skoly. Je to normalni? Ted ji chybi vypis vyplaty za leden 2019, protoze ji ucetni jeste nema zpracovanou a oni pry na to budou cekat, az jim to tam dcera posle, jinak se tim pry nemohou zabyvat. Uz mi to prijde hrozne, pul roku cekat na vyjadreni. Je to normalni, takovyro postup? Ma na to ČSSZ pravo? Dekuji za odoved, Adoltova

Pavlina Adoltova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Vaše dcera od září studuje VOŠ v kombinované formě, v září požádala o sirotčí důchod po zemřelém otci a žádost stále není vyřízena, protože dcera musí dodávat různé podklady. Ptáte se, zda má ČSSZ právo takto dlouho žádost posuzovat.

Dobrý den, paní Adoltová,

rozumím, že je to už hodně dlouhá doba a je pochopitelné, že byste dceři přála, aby měla žádost vyřízenou.

Přijde mi důležité, že dcera studuje v kombinované formě studia. Proto ČSSZ chce doklady o tom, kolik si vydělává. Studenti prezenční formy studia si mohou přivydělávat jakkoli, stále mají nárok na sirotčí důchod. V tom případě tedy ČSSZ výše příjmů vůbec nezajímá. Naopak studenti kombinované formy studia mají nárok na sirotčí důchod pouze tehdy, pokud si vydělávají jen do výše, která nezakládá účast na pojištění. To prakticky znamená práci na DPP (pokud je odměna menší, než 10 000 měsíčně) nebo zaměstnání malého rozsahu (DPČ, zaměstnanecký poměr). V tomto případě byla částka v roce 2018, nezakládající účast na pojištění, 2500 Kč měsíčně, od ledna 2019 je to 3000 Kč měsíčně. Pokud bude důchod dceři přiznán, bude pravděpodobně ČSSZ požadovat pravidelně dokládat výši příjmů.

Co se týče délky řízení, standardní doba na posouzení žádosti o některý typ důchodu je 90 dní. Pokud tedy ČSSZ do té doby nerozhodla, může se dcera připomenout a žádat vysvětlení. Zároveň pokud chtějí po dceři doložit nějaké doklady, tak doba, po kterou čekají na dodání potřebných dokumentů, se do této doby předpokládám nezapočítává.

Každopádně má dcera právo na informace. Může využít Call centrum ČSSZ, kde se po zadání svého rodného čísla může bavit zcela konkrétně.

Přeji dceři, ať má vše vyřízeno co nejdříve.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz