Dalo se zabránit smrti otce?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 1. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před 10-ti dny mi náhle umřel tatínek na infarkt.Bylo mu pouhých 47 let.Pořád tomu nemůžu uvěřit a jsem hrozně nešťastná.Pokouším se tomu přijít na kloub a tak se chci zeptat, zda k infarktu vedou bolesti zad v oblasti lopatek.Táta si na bolest zad stěžoval a dokonce jako kdyby mu přeskakovala plotýnka.Řikal, že mu to někdy vystřeluje do ruky nebo hrudi..byly to tedy příznaky infarktu?Táta nikdy k doktorovi nechodil ale jednou ho ty záda chytly tak silně, že vyhledal svého praktického doktora a ten mu píchl nějaké injekce na bolest.Myslíme si, že tohle byl jeho první infarkt, protože doktor po pitvě nalezl na srdci jizvu.Proč ty příznaky praktický lékař nepoznal?Mohl ho poslat pro jistotu na EKG a na vše by se přišlo.Co si o o tom myslíte, dalo se tomu nějak zabránit?Moc děkuju za odpověď.

Jitka

Píšete o smrti svého tatínka, který zemřel na infarkt a ptáte se, zda se tomu dalo nějak zabránit a jestli bylo možné problémy se srdcem odhalit dříve.

Milá Jitko,

děkujeme Vám za dotaz i za důvěru se kterou se na nás, v této pro Vás jistě nelehké chvíli, obracíte. 

Je pochopitelné, že Vás jeho náhlá smrt v tak mladém věku zasáhla a jen těžko se s tím smiřujete a hledáte, kde se mohla stát chyba. Píšete o bolestech zad, které Vašeho tatínka provázely a o kterých si myslíte, že mohly být příznakem srdečního onemocnění.

Bolesti zad i bolesti v oblasti hrudníku jsou velice častým steskem lidí věkové kategorie, do které patřil i Váš tatínek. Jejich příčiny mohou být různé, nejčastějí jde o bolesti způsobené „stárnutím“ páteře a pak tyto bolesti souvisí s pohybovým aparátem. V některých případech ale mohou být tyto bolesti způsobeny mnohem závažnější příčinou – jednou z nich může být i infarkt myokardu. Možná se Vám to zdá zvláštní, ale někdy bývá velmi obtížné původ těchto bolestí rozlišit. Existují určité příznaky, které nutí lékaře zbystřit pozornost, například pokud je bolest spojena se zhoršením dechu, pocitem na zvracení, zvracením, pokud se zhoršuje námahou a pokud je popisována  například jako pálivá bolest za hrudní kostí, která vystřeluje do levé ruky.

Ale nemusí to platit vždy, někdy dramatická bolest provázená zvracením může mít zcela banální příčinu a někdy naopak infarkt myokardu může proběhnout, aniž by si toho postižený byl vědom.

Bohužel ani EKG křivka nedokáže zcela spolehlivě vyloučit, zda se o infarkt jedná, nebo ne. Někdy je nutné provést řadu složitých vyšetření (laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření srdce, zátěžové testy nebo i koronarografii – zobrazení cév zásobujícíh srdce kyslíkem, jejichž „ucpání“ je příčinou infarktu), aby se mohlo onemocnění potvrdit nebo vyloučit.

Je proto velmi obtížné posoudit, jestli smrti Vašeho tatínka šlo nějak zabránit, tedy jestli šlo odhalit dříve, že jeho srdce má nebo by mohlo mít problémy. Existují samozřejmě rizikové faktory, které  pravděpodobnost onemocnění kardiovaskulárního aparátu (tedy srdce a cév) výrazně zvyšují – jde hlavně o kouření, nadváhu, vysokou hladinu cholesterolu a tuků v krvi, vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu, stres, ale i častější výskyt těchto onemocnění u rodičů nebo sourozenců, může jít o vrozenou náchylnost k onemocněním srdce a cév. Je proto velmi důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky, kde lze tyto rizikové pacienty odhalit a správně léčit.

Vím, že jen těžko lze nějak zmírnit bolest a smutek, který smrt Vašeho tatínka provázejí. Náhlá smrt  blízké ochudí o možnost rozloučení i smíření s odchodem ze života, a tak bývá leckdy ještě bolestnější. Prázdné místo po milovaném člověku se jen těžko zaplňuje a odchod vitálního zdravého člověka je pro nás často naprosto nepochopitelný.

Buďte tedy prosím trpělivá a statečná a pokuste se s Vaší rodinou překonat tyto těžké chvíle. Ráda bych Vám ale ještě napsala to, abyste o své zdraví i zdraví své rodiny pečovala a nemocem srdce a cév předcházela. Vy i Vaši sourozenci pravidelně choďte na preventivní prohlídky a lékařům řekněte, že Váš tatínek zemřel na infarkt myokardu v tak mladém věku. Ale nebojte se, neznamená to, že by se Vám nebo někomu z rodiny mělo stát něco podobného, jen mějte na paměti, že je třeba své zdraví chránit a vyhnout se zbytečnému poškozování – kouření, přejídání apod.

Chápu, že Vám nemohu poskytnout dostatečnou útěchu, ale přeji Vám, abyste si byli v rodině vzájemně oporou a i společně bolest ze ztráty časem zahojili.

Upřímnou soustrast Vám i Vaší rodině

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz