Dá se urychlit ustanovení sirotčího důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 10. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

Dne 20.8.2014 mi zemřel tatínek, koroner však nenapsal přesný datum smrti ( což je nepochopitelné, když i policisté řekli, že otec byl ještě teplý). Musí tedy jít věc před soud a zdlouhavě se vše řešit a protože nám nedají tím pádem úmrtní nevyřídime nic. Mamka bere plat 15 000 a z toho musi zaplatit byt atd. Ja jsem student a studuju 1.ročník vyšší odborné školy. Mohla by jste mi prosím poradit co máme dělat? Popřípadě jak by šla věc urychlit? Protože z 15tis. se moc vyžít nedá. Dále se chci zeptat zda mohu mít dálkové studium a u toho dělat brigádu nebo jiný přivídělek aniž bych stratil nárok na sirotčí důchod? Děkuji moc za odpověď a případné rady.

Ondřej Brokeš
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se, jak se řeší vyřízení vdovského a sirotčího důchodu, když nebylo určeno přesné datum úmrtí vašeho otce, a zda neztratíte nárok na sirotčí důchod, budete-li studovat dálkově a u toho si přivydělávat.

Dobrý den, pane Brokeši,

předně mi dovolte vyjádřit lítost nad úmrtím Vašeho tatínka.

Píšete, že zemřel 20. srpna letošního roku, ale koroner do listu o prohlídce zemřelého z nějakého důvodu neuvedl přesné datum úmrtí, které však bylo dle Vašeho názoru i dle konstatování policistů zřejmé. Ptáte se, zda je v tomto případě nutné, aby celou záležitost převzal soud, a máte obavy z toho, že Vám nebude vystaven řádný úmrtní list, který je pak podmínkou pro vyřízení vdovského a sirotčího důchodu, případně jiných sociálních dávek, které by Vám mohly pomoci vyřešit nelehkou finanční situaci, kdy maminka pobírá plat 15 000,- Kč a Vy jste studentem 1. ročníku vyšší odborné školy.  Ptáte se také, zda neztratíte nárok na sirotčí důchod, budete-li studovat dálkově a u toho si přivydělávat.

Dle nám dostupných informací v některých případech opravdu koroner datum úmrtí neuvede, přestože v příslušné kolonce v listu o prohlídce zemřelého je možné vepsat i pravděpodobné datum určené pouze na základě odhadu. Týká se to ale případů, kdy je tělo již v takovém stavu, který nedovoluje ani přibližné určení doby úmrtí pouhým ohledáním a je nutná soudní pitva. Tato situace dle Vašeho popisu však u Vašeho tatínka nenastala a důvody pro takový koronerův postup mi bohužel nejsou známé. Přesto i v takovém případě dle běžného postupu matriky by Vám měl být vystaven úmrtní list bez data úmrtí, který slouží dočasně, ale je právoplatným dokladem pro řízení ve věci sirotčího a vdovského důchodu.

Doporučuji Vám se v prvním kroku pokusit kontaktovat koronera, který Vašeho tatínka ohledával a zjistit přímo od něj, z jakého důvodu postupoval tímto nestandardním způsobem. Také ho můžete požádat, aby údaj do Listu o prohledání zemřelého dodatečně doplnil, jednalo-li se např. o opomenutí. Pokud se nepovede vyřešit situaci touto cestou, můžete se obrátit na matriku v místě Vašeho bydliště a žádat o vystavení úmrtního listu na dobu určitou, na který byste měli mít nárok. Případně zde můžete požádat o další informace a rady, jak ve Vašem případě postupovat a kde všude je možné úmrtní list bez uvedení data úmrtí uplatnit. Dle nám dostupných informací ovšem bohužel tento dočasný úmrtní list neumožňuje rozběhnout dědické řízení.

Nyní k nároku na sirotčí důchod.

Pokud byste změnil svou prezenční formu studia na kombinovanou/dálkovou formu a začal pracovat, tak byste skutečně o sirotčí důchod přišel, a to v případě, kdybyste začal být účasten na sociálním pojištění.

Na dohodu o provedení práce, která je limitována 300 hod/rok (s limitem 10 000 Kč/měsíc), můžete pracovat a sirotčí důchod Vám bude zachován, protože u DPP není odváděno sociální pojištění, odvádí se pouze daně.

Na dohodu o pracovní činnosti pracovat nemůžete a to ani na zkrácený úvazek, protože zaměstnanecký poměr zakládá účast na sociálním pojištění.

U živnostenského listu je situace složitější. Můžete pracovat na živnostenský list jako OSVČ, ale nesmíte odvádět sociální pojištění.
Zda budete povinen odvádět sociální pojištění, je dáno výší výdělku na živnostenský list. Tato výše je každoročně nově stanovována, můžete si ji dohledat ve vyhláškách zákona O pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti č. 589/1992 Sb., nebo si ji zjistit telefonátem na okresní správu sociálního zabezpečení. Limit je 62 261 Kč jako celoroční výdělek pro rok 2014.
V případě, že si vyděláte méně, než je tento daný finanční limit, není založena povinnost odvádět sociální pojištění, to znamená, že vytrváte-li ve studiu kombinovanou/dálkovou formou a nepřesáhnete 26 let, sirotčí důchod Vám bude i nadále vyplácen.
Pokud ale finanční limit přesáhnete, musíte odvést sociální pojištění a pozbudete nároku na sirotčí důchod.

Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Telefon Call centra: 257 062 860, otvírací doba: pondělí a středa: 8.00 — 17.00; úterý a čtvrtek: 8.00 — 15.30, pátek: 8.00 — 14.00. Sdělíte-li pracovnicím Vaše rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.

Jste-li v situaci hmotné nouze, mohu Vám také doporučit prostudovat si dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory, je možné, že by Vám některý z těchto institutů mohl nyní nebo v budoucnu také pomoci.

Přeji úspěšné vyřízení všech potřebných formalit a hodně sil do dalších dní,

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz