Co se děje v těžce nemocné mamince?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 7. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Od prosince 2007 pečuji o 86letou maminku. Má nemocné srdíčko a problémy s dýcháním. Po měsíci jsem ji rozchodila. Zatím přemýšlí, ale zapomíná. Občas mě překvapí s tím, že jí najednou vadí věci, které nikdy dříve neřešila. Také se bojí být sama. V noci mě budí teď už jen po hodině. Má pocit, že musí na záchod, ale stejně nic nevyčůrá. Zajímalo by mě, co se děje za změny v myšlení, proč se mění a jak ji přesvědčit, aby v noci mě nebudila, má plenkové kalhotky. Ráno totiž ani neví, kolikrát mě vzbudila a co vlastně potřebovala. Chtěla bych si maminku nechat doma až do konce, ale nevím zda to vydržím. Hlavně se nevyspím a teď po půl roce jsem opravdu již unavená. Existuje nějaká literatura pro laiky? Děkuji za odpověď.

Eliška

Ptáte se, co se děje s myšlením Vaší maminky a kde byste se o tom mohla dozvědět více.

Dobrý den, Eliško,

vzala jste na sebe těžký úkol, když jste se rozhodla starat se sama o nemocnou maminku. Velmi si Vás za to vážím, ale mám o Vás i obavy. Píšete, že Vás maminka budí každou hodinu, což musí být velmi vyčerpávající a nedá se to tak dlouhodobě vydržet. Moc bych Vám doporučovala, abyste zkusila najít někoho, kdo by Vám s péčí o maminku pomohl, abyste si alespoň někdy mohla odpočinout a načerpat síly. Může to být někdo z rodiny nebo můžete využít služeb odlehčovací neboli respitní péče.

Pro stáří je postupné zhoršování tzv. mentálních funkcí (vnímání, myšlení, paměť, pozornost) typické. Někdy k němu dochází zvolna, jindy ve skocích. Často to souvisí s celkovým psychickým rozpoložením, na které zas má vliv tělesná pohoda či nepohoda. Nemoc v každém člověku obvykle vyvolává pocity úzkosti a mění chování směrem k podrážděnosti nebo naopak útlumu. Vaše maminka projevuje svou úzkost tím, že jí vadí věci, které jí dříve nevadily, a bojí se být sama. Možná i s tím souvisí její potřeba budit Vás v noci. Můžete vyzkoušet spát v těsné blízkosti u maminky a když Vás probudí, zkusit ji jen vzít za ruku — třeba jí to bude stačit. Z literatury doporučuji knihu Clémenta Pichauda a Isabelle Thareauové Soužití se staršími lidmi, kterou vydal Portál.
Vážená paní, i když Vaše maminka netrpí Alzheimerovou nemocí nebo jinou diagnostikovanou demencí, mohly by Vám následující knížky pomoci při péči, protože některé problémy, které řešíte, jsou podobné. Knihy seženete ve Vaší knihovně buď přímo na místě, nebo jejich prostřednictvím z jiné knihovny jako meziknihovní výpůjční službu.

Buijssen: Demence: Průvodce pro rodinné příslušníky a uživatele. Praha, Portál 2006
Kniha zkušeného gerontopsychologa radí rodinným příslušníkům, jak postupovat a jak se chovat při soužití a při péči o dementního blízkého člověka. Kniha obsahuje mnoho případových studií a příkladů z praxe. Jedná se zejména o případy demence u dospělých a u seniorů. Obsahuje tyto kapitoly: Co je demence, Jednoduchá logika v pozadí demence, Prožitek demence, Komunikace, Problémy s náladou: agresivita, deprese a podezíravost, Problémy s chováním, závislé chování, toulání a noční neklid, Pokyny a činnosti, Rodina: skryté oběti, Pocity viny, Literatura.

Zgola: Úspěšná péče o člověka s demencí. Praha, Grada 2003
Odborná kniha o psychologických aspektech péče o lidi s demencí obsahuje tyto kapitoly: Úvod, Vztahy, Demence: definice a důsledky, Získávání informací o člověku, Soustavné hodnocení kognitivních schopností postižené osoby, Funkční hodnocení, Prevence problematického chování, Užívat dobře toho, co zůstalo uchováno, Jak reagovat na problematické chování, Komunikace: jádro vztahu, Alzheimerova choroba a prostředí domova, Programy aktivit, Proč skupiny?, Kdy bude snídaně? — Až budete chtít., Je oblečen, co dál?, Dobrý průběh návštěvy, Čemu vás pečování může naučit, Literatura.

Callone: Alzheimerova nemoc: 300 tipů a rad, jak ji zvládat. Praha, Grada 2008
Brožura přináší nejnovější informace a odborné rady lékaře, jak pečovat o člověka s demencí, zejména s Alzheimerovou nemocí. Z obsahu: Usnadnění života; Pre-stadium — obavy a pochybnosti; Rané stadium — něco se děje; Mírné stadium — mnoho změn; Pokročilé stadium — opatrnost v každé situaci; Užitečné informace; Otázky a odpovědi; Kontakty v ČR; Kontakty jiné; Rejstřík.

Alzheimerova nemoc v rodině. Příručka pro ty, kteří o nemocné pečují.
Příručka odpoví na všechny nejčastější otázky těch, kteří pečují o nemocného s Alzheimerovou nemocí. Pojednává o tom, co to je AN, jak den po dni probíhá, jak se s ní vyrovnat, jak řešit změny nálad nemocného, jak se vyrovnat s prostředím, s obtížným rozhodováním a dalšími zdravotními problémy. Praha, Pfizer v nakl. Maxdorf 1998.

Přeji hodně sil a nalezení podpory a pomoci v okolí.
Alexandra Lammelová a Štěpánka Ryšavá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Alexandra Lammelová

Mgr. Alexandra Lammelová

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz