Co mohu dělat, když nejsem spokojen s postupem lékařů?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 8. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobry den, muj otec ma 61 let, dne 24/7 mu byla oznamena zprava ze ma nador na zaludku. Sel do nemocnice az ve stadiu kdy pouze zvracel veskere jidlo. Dne 31/7 byl operovan, kde mu odtranili cely zaludek. Bylo nam oznameno ze se jedna o agresivni rakovinu. Dne 7/8 prosel dalsi operaci kdy mu odstranili cele tluste strevo a cast tenkeho. 14 dni po operaci vypadal docela dobre, ted se jeho stav zhorsuje. 4 tydny byl na CHIP kde mu davali vyzivu centralne do zily, v tomto obdobi se dokazal i postavit a ujit par kroku. Pred 5 dny ho vsak presunuli na jine oddeleni kde nedostava takovou peci. Vime o tom ze jsou jeho sance velice male, ale je to vitalni clovek ktery s nama mluvi, vse si pamatuje. Doktori zacali mluvit o jeho propusteni domu, zkusili mu vypustit stravu do zil ale po 3 dnech byl tak vycerpan ze nedokazal ani uz sedet. Rodinny problem ktery nyni resime je nasledujici: Tatka ma vyvod ze strev primo do pytliku a vse co sni a vypije projde telem a vytece primo do pytliku, telo si z jidla nebere zadnou vyzivu a vitaminy. Doktori pravdepodobne vi, ze kdyz mu vyzivu pred zilu nedaji tak nam za par dni umre doma. Presto, vsak zminuji ze tatku pusti domu. Nechapu jejich postup, prijde mi to velice nezodpovedne. Ze zacatku nam rekli ze se budou snazit ho operovat protoze je to stale mlady clovek a nyni mi pripada ze se ho chteji zbavit. Chtela bych vedet jake jsou nase moznosti a prava. Existuje nejaka jina forma vyziveni tatky krome te zilni? A jak se muzeme branit tomu, aby tatku nepropustili domu? Dekuji srdecne za odpoved K.

Katerina

Píšete, že Váš tatínek má diagnostikovaný agresivní nádor žaludku, je po odstranění žaludku, tlustého a části tenkého střeva, nyní se jeho stav horší, ztrácí síly a lékaři přesto zvažují jeho propuštění domů. Vy jste nespokojená s postupem lékařů a ptáte se, co můžete dělat.

Vážená paní Kateřino,

je to velmi těžká situace, rozumím tomu, že jste nešťastná a přemýšlíte, zda by nešlo pro tatínka dělat něco víc a lépe. Já o něm vím jen to, co jste napsala ve svém dopise, neznám podrobně jeho zdravotní stav a současný rozsah nádorového onemocnění.

Pokud by byl problém především s výživou, pak toto jde zařídit i doma. Lékař, který má zkušenosti s domácí parenterální výživou, může předepsat vaky, které mohou být nitrožilně podávány i v domácím prostředí. Ptáte se, zda jsou i jiné formy výživy, samozřejmě existují i přípravky, které se mohou podávat normální cestou, tedy vypitím, ale záleží na tom, jak dlouhý kus tenkého střeva pacientovi zůstal, zda je to dostatečná plocha na to, aby se stihlo vstřebat to, co tělo potřebuje.

Protože ale píšete, že šlo o agresivní nádor a že nebyl postižen pouze žaludek, ale proces se již rozšířil dále do břišní dutiny, je pravděpodobné, že jde o stav, kdy není šance na vyléčení rakoviny a onemocnění postupuje, ať děláme, co děláme. S tím také může být spojeno i ubývání sil Vašeho tatínka. S postupným slábnutím se setkáváme prakticky u všech pacientů s pokročilým nádorovým onemocněním, i tehdy, pokud nemají žádný vývod.

V tom případě už není takový důraz na výživu, protože ani výživa nedokáže úbytku sil zamezit. Úbytek sil je totiž následek postupujícího onemocnění a ani výživa mu nedokáže zabránit. Potom je spíš třeba se zaměřit na to, aby nemocného netrápily žádné bolesti, nevolnosti a jiné obtíže a aby pacient prožil čas, který mu ještě zbývá, co nejpříjemněji. Aby ho prožil tam, kde je mu dobře, s lidmi, které má rád. A to je většinou spíš doma, než v nemocnici, protože pohodlí domova a laskavou péči těch nejbližších nedokáže ani sebelépe vybavené nemocniční oddělení nahradit.

Pokud to doma nejde, existují ještě zařízení hospicového typu, která mají zkušenosti s mírněním obtíží provázejícich nádorová onemocnění. Prostředí v hospicích je domácké, s možností neomezených návštěv i případného přespávání rodinných příslušníků a přátel pacienta apod.

Nejlepší by bylo sejít se s ošetřujícím lékařem, který ví o tatínkovi nejvíc, a celou situaci s ním důkladně probrat. Na informace o zdravotním stavu Vašeho tatínka a dalších léčebných možnostech máte Vy i Váš tatínek určitě právo. Potom byste se mohli s tatínkem domluvit, jaká jsou jeho přání a Vaše možnosti ohledně dalšího postupu.

Vím, že je to všechno velmi náročné, že to všechno byl pro Vás všechny velký šok, že je třeba těžké s tatínkem o jeho nemoci otevřeně mluvit, ale myslím, že je to potřeba, zvláště když píšete, že je plně v obraze a vše si uvědomuje. Potom by určitě nebylo správné rozhodovat bez něho. Moc Vám držím palce a myslím na Vás.

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz