Co je příčinou maminčina zdravotního stavu, která prodělala mozkový nádor a opakované mrtvice?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 10. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý deň, obraciam sa znovu k Vám, teraz však z medicínskeho hľadiska.
Moja maminka prekonala pred takmer 25 rokmi odstránenie astrocytomu na hlave, chemo, radioterapiu, nádor bol vraj nezhubný a nič okolo toho sa nedialo ďalej.
Pred 11 rokmi dostala niekoľko mozgových príhod s postupom času. Ale´"porážka" sa ťahala dlhšie, kým prešla do kómy tak to trvalo aj 3 týždne a vlastne počas tých niekoľkých týždňov lekári sami nevedeli čo sa deje, či ide o mozgovú príhodu alebo niečo iné. Popravde myslím si, že to nevedia doteraz...
K jej dokumentácii som sa dostala až pred pár dňami, nakoľko starí rodičia mi veľmi jednotlivé veci zdelovať nechcú.
Viem, že na diaľku je to takto ťažko diagnostikovať, ale....

Predtým bol ten astrocytóm z 80-tych rokov označovaný ako D43.7 Iné časti centrálneho nervového systému teda ak som správne pochopila šlo o nezhubný nádor,to D sa tam písalo dlhšie, ale teraz som si všimla (a už asi 4 roky) stojí pri diagnóze C71.9 - Mozog bez špecifikácie, čo už je zaradené pri zhubných nádoroch. Je to tá istá diagnóza, alebo ide o 2 rôzne veci? Tiež som tam našla C44.3 - Koža iných a nešpecifikovaných častí tváre, viem, že internet nie je vždy spoľahlivý, ale i tu, sa mi to zaradilo medzi melanóm a iné zhubné nádory. Starkí ani lekári mi nič k tomu nechcú vravieť a ja by som rada vedela, čo sa bude diať ďalej. Predsa len zhubný nádor znie viac strašidelnejšie ako ten nezhubný. Chemo ani rádio terapia nie je možná,to jediné viem, mamka má tiež iné, neskoré následky mozgového infarktu. Každým rokom sa stav viac a viac komplikuje, začiatkom roka sa menil PEG a už aj pažerák sa vraj zužuje, (vraj je nábeh na atrofiu svalstva...) potom nastali ďalšie komplikácie pri a po operácií. Síce sa teraz postupne dostáva späť aspoň do stavu ako bola, že aspoň zdvihne ruku, kývaním hlavy odpovie na otázku, občas nás spozná, ale aj tak....
aká by vlastne mohla byť jej prognóza? Viem, že vyliečiť sa to všetko nedá, keď sa to nedalo do kopy doteraz... ale tak lekári nám nedávali ani mesiac a ťaháme už roky :)
Do nemocnice ju nechceme dať, malo ľudí na veľa pacientov a nemohli by sme tam byt s nou stale, ADOS-ka chodí a pomáha, ale aj tak.... bolesti vraj nema...
Ďakujem za odpoveď. Prajem Vám pekný deň a veľa, veľa síl i Vám :)
S pozdravom a prianím všetkého dobrého

Peťa

Vaše maminka je již 11 let velmi vážně nemocná. Před 25-ti lety prodělala operaci pro mozkový nádor a před 11 lety opakované mozkové mrtvice, po kterých zůstala ležící, s minimální možností komunikovat s okolím. Ráda byste věděla, co je vlastně příčinou jejího stavu, o jaký nádor šlo a co se může dít dále.

Vážená Peťo,

jak sama píšete, opravdu není možné se nějak blíže vyjádřit k nádorovému onemocnění, které maminka prodělala. Astrocytom je nádor, který může, ale nemusí být zhoubný svým chováním. Je to nádor, který může mít velmi vleklý průběh a může být pro nemocného nebezpečný spíše tím, kde je umístěn, než tím, že by se šířil dále. Nádory obecně mohou a také často mění své chování v průběhu času. Astrocytom může z původně nezhoubného typu přejít ve vysoce zhoubný.
Někdy také u nemocných, kteří byli léčeni pro nádorové onemocnění, mohou vzniknout takzvané druhoté nádory, které jsou vlastně pozdním následkem chemo nebo radioterapie. Takže pokud Vaše maminka prodělala záření, je možné, že skutečně má nádor vycházející z kůže (tedy C 44).

Ptáte se na maminčinu prognózu. Nejsem schopna Vám na tuto otázku odpovědět. Maminka měla a zřejmě má mnoho sil. Její nepříznivý zdravotní stav trvá již 12 let, a i když se komplikuje, maminka se dobře drží. Nicméně bude jistě velmi křehká. Tito nemocní nemívají mnoho rezerv a obvykle mají oslabenou obranyschopnost. Chřipka nebo jiná viróza pak pro ně může znamenat vážné ohrožení života.

Nevím, kde s maminkou žijete, ale možná je ve Vašem blízkém okolí nějaké hospicové zařízení. Třeba byste se mohli obrátit na ně a požádat je o radu a zhodnocení zdravotního stavu. Také byste mohli uvažovat o takzvaném respitním pobytu — to je pobyt na krátkou dobu, určený především k tomu, aby si pečující mohli trochu odpočinout a nabrat další síly. V rámci takového pobytu by pak mohl být maminčin celkový zdravotní stav lépe posouzen. Péče o ležícího člověka je vždy velmi náročná.

Přeji Vám mnoho sil a odvahy,

s pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz