Co je nutné udělat, aby bylo možné odkázat majetek libovolné osobě, která nepatří do rodiny?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 9. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobry den, prosim o radu v pravni zalezitosti. Jsme s maminkou posledni prime pribuzne, dale zde jsou jen nevlastni sourozenci maminky, ja sourozence nemam (ani partnera ci deti). V pripade, ze by jedna z nas zemrela, muze druha odkazat zbyvajici majetek pred svou smrti libovolne osobe, ktera nepatri vubec do rodiny? Nechceme, aby po nas sourozenci maminky dedili z duvodu spatnych rodinnych vztahu. Co je pro toto reseni potreba udelat? Dekuji N.

Jana Novotna
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobry den,

samozřejmě je možné, abyste každá z Vás pořídila závěť a odkázala veškerý majetek či jeho část jedné nebo více osobám ve Vámi určeném poměru. Dědicem může být jakákoli osoba, nemusí být vůbec Vaším příbuzným. Dědic by měl být blíže specifikován (např. datem narozením, místem bydliště apod.).

Vůči Vaší mamince jste neopomenutelným dědicem, což znamená, že byste se po její smrti mohla dovolávat neplatnosti závěti, pokud by veškerý majetek odkázala třetí osobě (třetím osobám). Pokud se ale neplatnosti dovolávat nebudete, pak samozřejmě bude dědit ten, jehož Vaše maminka uvede v závěti (za předpokladu, že dědic dědictví neodmítne či není nezpůsobilý k dědictví).

Závěť může být sepsána buď vlastní rukou zůstavitele, nebo je možné ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků či sepsána notářem ve formě notářského zápisu.

Vlastnoruční závěť musí být celá sepsána zůstavitelem a na závěr musí být podepsána s uvedením dne, měsíce a roku, kdy byla podepsána.

Závěť, která nebyla sepsána vlastní rukou (např. na počítači, třetí osobou), musí být podepsána zůstavitelem a zároveň podepsána od dvou svědků, kteří musí být přítomni tomu, že zůstavitel výslovně prohlásí, že listina obsahu jeho poslední vůli. Osoba, která nemůže číst či psát, projeví svou poslední vůli před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena a přítomnými svědky podepsána a zároveň musí být v listině uvedeno, že osoba nemůže číst nebo psát. Dále se uvede, kdo závěť sepsal a kdo ji nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli. V obou případech je nutné uvést den, měsíc a rok jejího pořízení.

Upozorňuji, že svědci nemohou být zároveň těmi, kdo mají dědit.

Rostislav Silný

Dotaz zodpovídá

JUDr. Rostislav Silný

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz