Co je možné udělat pro nemocného s karcinomem plic a cukrovkou?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 5. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobry den, manzel ma karcinom plic a metastaze jater,kosti a nadledvinek.Vubec mu neni dobre,kazdy den ma jine potize. Trapi to jeho i me. Myslim,ze si zacal uvedomovat, ze uz nema nadeji, snazi se jist ikdyz nema chut.Navic ma cukrovku a prodel hypoglykemii, s mensimy davkamy jidla omezuje i potrebny inzulin.Nevime jak se bude odehravat dalsi mesic, myslim, ze by mel mit neco na sklidneni, v noci nespi aapres den se nuti kkjidlu sam. Co mame delat? co existuje aajake jsou moznosti leku na sklidneni?

marta

Budu se Vám snažit odpovědět na dotaz, co udělat pro Vás a pro manžela, který se dostal do další fáze nevyléčitelného onemocnění a Vy nevíte, co dělat dál.

Dobrý den, Marto,

v první řadě bych Vás chtěla ujistit, že vždy existuje alespoň nějaká možnost, jak tyto poslední fáze smrtelné nemoci zvládnout, existují prostředky tišící bolest i pomáhající uklidnit náladu či chuť k jídlu.

Potřebujete se spojit s lékařem, který by manželovy obtíže řešil komplexně a léky a léčebné postupy upravoval podle momentálního stavu manžela. V ideálním případě by tuto péči měl zajišťovat praktický lékař. Může to být také onkolog, lékař z ambulance léčby bolesti….pokud je to pro Vás dosažitelné, rozhodně se spojte s týmem nejbližšího domácího hospice .

K Vašim konkrétním dotazům: pokud manžel jí méně a mívá hypoglykemie, neváhejte kontaktovat diabetologa, u kterého je sledován a domluvte se na dalším postupu. Možná nastává čas zamyslet se nad další léčbou – změna typu inzulínu, dávkování, či přechod na tablety – to musí rozhodnout právě diabetolog. Je naprosto nevhodné, aby trpěl hypoglykemiemi! Ty organismus velmi vyčerpávají a pro kvalitu zbývajícího života bude mnohem výhodnější, pokud bude hladina cukru mírně  vyšší (nikoliv dekompenzovaná), než aby trpěl hladinou příliš nízkou.

Dále je vhodné domluvit se nad další strategií výživy, možná by pomohlo zařadit nutriční přídavky typu Nutridrink apod., které v malém množství nápoje obsahují velké množstvíí energie a důležitých živin. Pomohlo by mu to udržovat se při slušné výživě, i pokud má menší chuť k jídlu.

Dále píšete, že si manžel začal uvědomovat nevyléčitelnost onemocnění, špatně spí a pravděpodobně mu není „dobře“ ani po stránce psychické. To je naprosto pochopitelné. Není jednoduché se s nevyléčitelným onemocněním vyrovnat a lidé takto nemocní procházejí různými fázemi psychického naladění. Uvědomění si nevyhnutelnosti konce je jednou s fází a je pro nemocného i jeho blízké  velmi náročná a bolestná. Pomoci nemocnému touto fází projít můžeme několika způsoby. Jedním z nich je i farmakoterapie (tedy tablety) – existují tablety na okamžité zklidnění při náhlých úzkostech (například v noci) – například Lexaurin, Neurol, Xanax….a pak léčba dlouhodobá – tzv. antidepresivy, která pomáhají náladu stabilizovat a zklidnit. Tyto léky Vám může předepsat praktický lékař nebo psychiatr. Důležité je ale také zaměřit se na ostatní duševní potřeby.

Někteří lidé začnou přemýšlet o svém životě a potřebují svoji úzkost a bolest sdílet s někým, komu důvěřují. Někdy stačí blízký v rodině, jindy je vhodné požádat o pomoc někoho, komu důvěřujete – rodinný přítel, psycholog,  psychoterapeut, duchovní..Pokud se dostanete do péče domácího hospice, jistě Vám tato pomoc bude nabídnuta, v týmu je většinou člověk, který se těmito potřebami člověka zabývá.

V neposlední řadě nezapomínejte na sebe. Péče o nevyléčitelně nemocného manžela je jistě náročná po psychické i fyzické stránce, proto se pokuste udržovat si i své fyzické a duševní síly.         

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz