Co dělat pro pacienta v kómatu?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 8. 2008 zobrazit původní dotaz

dobry den,mam tetu /marie siskova 88let ktera lezi na ldn v prerove a postihla ji tezka mozkova prihoda a je ted v komatu a nereaguje na zadne podnety,zaroven ma rakovinu kuze a ma rok v operovany budik,lekari me zdelili ze je ve velmi vaznem stavu a t si nedelam moc velke iluze.chtel jsem se zeptat jestli se da delat i neco vic nez jenom podavani glukozy a podpurnych prostredku na mozek,nevim jestli vnima a kolik ma sanci mohu neco i ja udelat,a je tady nekde treba nejaka specializovana klinika kde by ji mohly dat dohromady.dekuji moc za radu.

jiri ohera

Chcete vědět, zda je možné udělat něco pro vaši 88letou tetu, která prodělala mozkovou příhodu.

Dobrý den,

podle toho, jak popisujete stav Vaší tety, soudím, že její stav je opravdu vážný. Bohužel nevím o žádném jiném způsobu léčby, který by jí mohl nějak pomoci, a neznám ani žádné zařízení, kde by dokázali  vážně poškozený mozek nějak zázračně „opravit“. V těchto případech opravdu nezbývá, než podávat podpůrnou léčbu, léčit komplikace a čekat, jestli se mozek dokáže „vzpamatovat“. Další zdravotní potíže (rakovina kůže, kardiostimulátor) tento stav bohužel dále komplikují. Jaké jsou šance na uzdravení, to Vám nedokážu říct, na to se musíte ptát ošetřujícího lékaře, ale pravděpodobně bude její stav opravdu velmi vážný a nedoufala bych v převratné zlepšení. Vyčkejte, zda se vrátí k vědomí, a potom lze uvažovat dál.

Samozřejmě i v tomto stavu ji můžete navštěvovat a pomoci jí svou přítomností. Nevíme toho mnoho o tom, co pacienti v kómatu vnímají, ale domníváme se, že přítomnost blízkého člověka, tichá a klidná řeč, doteky, pohlazení a podobně mohou nemocnému přinést, třeba i nevědomý, pocit klidu a bezpečí.

Přeji mnoho štěstí

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz