Chci pochopit proč a jak maminka zemřela

Odpověď na dotaz ze dne 20. 1. 2008 zobrazit původní dotaz

Maminka mi umřela v náručí v nemocnici.Rekli že má zápal plic a dávali jí po 4 hod, morfium.Jak poznali,že je to zápal plic ,teplotu neměla myslím si že to byla euthanasie že oni rozhodli že zemře.PO třetí dávce zemřela.Měla pořád oči v sloup.Myslite,že věděla,že tam jsem.Kdzby jí nedali morfium ,tak by asi umřela v bolestech nebo jak?Vubec nenapsali do umrního listu na co zemřela.Prosím pomozte mi to pochopit. Myslíte ,že člověk ví ,že zemře?Vždycky nechtěla at jdeme domu ,ale ten den nás posílala domu at jdeme pryč.Děkuji za to,že mi odpovíte.

VENDA

Prožila jste smrt maminky ve zmatku a nejistotě a nevíte, co se vlastně stalo.

Dobrý den, Vendo,

je mi líto, že jste prožila tak těžkou chvíli, jako je smrt maminky ve zmatku a nejistotě, a že vůbec nevíte, co se vlastně stalo.

Já se budu snažit Vám objasnit alespoň část Vašich otázek, ale na to, co mamince opravdu bylo a na jakou nemoc zemřela, se musíte ptát ošetřujícího lékaře v nemocnici, který znal její zdravotní stav a předepisoval léky, které užívala.

Nejprve bych Vám chtěla říci, že si myslím, že pro Vás i Vaši maminku je velmi cenné, že jste s ní v době její smrti byla. Jsem přesvědčena o tom, že cítila, že jste s ní. Asi by to nedovedla vyjádřit slovy ani smysly, možná v ní Vaše náruč  vzbuzovala “jen” pocit  bezpečí. Je těžké předpokládat pocity člověka na pokraji smrti, ale ze své zkušenosti s umírajícími pacienty vím, že pocit opuštěnosti a úzkosti je pro ně mnohdy mnohem horší, než vědomí blížící se smrti. Proto si myslím, že jste své mamince svou blízkostí dala vzácný dar a ona mohla díky Vaší přítomnosti odejít klidně a bez bolesti.  

Je možné, že věděla, že se blíží její smrt. V posledních dnech života, ve stáří nebo po těžké nemoci, ubývají člověku znatelně síly, slábne a může se cítit, jakoby se mu svět vzdaloval. Citliví lidé proto opravdu mohou rozpoznat, že jejich život se blíží ke konci.

Zápal plic se v některých případech nemusí projevovat horečkou a lékař ho může poznat například podle poslechu hrudníku fonendoskopem. Zápal plic bývá častou komplikací jiných vážnějších nemocí, u oslabených nebo u starších dlouhodobě ležících nemocných. V těchto případech může jít i o komplikaci smrtelnou. Jak tento stav u Vaší maminky léčili a proč ji podávali morfium, to Vám bez dalších informací o jejím zdravotním stavu nemohu říct, k tomu bych musela znát její zdravotní dokumentaci.

Příčina smrti by v jejím úmrtním listu měla být uvedena, možná je pro Vás špatně čitelná, může být psána i latinsky nebo dokonce jen číselným kódem nemoci. Proto bych Vám doporučila, abyste zašla za ošetřujícím lékařem, domluvila si s ním schůzku, tak aby na Vás měl dostatek času. Zeptejte se ho na průběh onemocnění a příčinu smrti Vaší maminky. Je pochopitelné, že chcete vědět, proč Vaše maminka zemřela. Můžete spolu s lékařem nahlédnout i do dokumentace, kde by mělo být vše zapsáno a zdůvodněno. Ošetřující lékař Vám sice není povinen toto vysvětlovat a dokumentaci ukazovat, ale považovala bych to minimálně za lidskou slušnost a vyjádření úcty k Vám, jako pozůstalé dceři. Pokud byste se nedočkala odpovědi a bylo by pro Vás důležité vypátrat, co se vlastně stalo, můžete podat stížnost k České lékařské komoře, která pak je povina zjistit a zdokumentovat, zda byl léčebný postup správný.

Já ale budu doufat a velmi Vám přát, aby se vše vyřešilo ústní domluvou a Vy jste se dozvěděla, co potřebujete. Ještě jednou Vám ale chci zdůraznit, že nejdůležitější je, že jste byla Vaší mamince nablízku. Přeji Vám, aby se smutkem k Vám přicházely i vzpomínky na to krásné, co jste s maminkou prožily. Ať máte dostatek klidu a sil do dalších dní.

S přáním všeho dobrého

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz