Chci babičku přemístit z nemocnice do domova pro seniory. Jak vyřídím příspěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 10. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, dotaz se týká příspěvku na péči. Babičce je 92 let,toho času v nemocnici ve stavu kdy se ani neposadí, pouze s dopomocí. Lékař nám sdělil, že k propuštění domů,kde žije sama, to už nebude. Chtěli bychom jí vyřídit seniorský dům a příspěvek na péči bez něhož jí do domu nevezmou. Prosím i radu jak postupovat při vyřizování příspěvku. Doslechla jsem se, že z nemocnice toto nelze vyřídit. Jaké tedy máme možnosti? V nemocnici jsou také soc.lůžka. Děkuji za odpověď.

Gabriela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že je babička hospitalizovaná, chtěli byste jí zařídit domov pro seniory a příspěvek na péči. Píšete, že bez příspěvku na péči ji do domova pro seniory nepřijmou. Ptáte se, jaké máte možnosti.

Dobrý den,

nejprve bych se zaměřila na domov pro seniory a podmínku mít přiznaný příspěvek na péči. Některé domovy pro seniory mají ve smlouvě, že jim přináleží celý příspěvek na péči. Některé mají ve smlouvě jen výši úhrady za pobyt klienta. Nevím, zda máte v konkrétním domově pro seniory již sepsanou žádost o přijetí, ale určitě je to něco, na co je dobré se v domově ptát — zda bude ve smlouvě tato podmínka nebo zda může žádat o příspěvek třeba až domov. Dále také doporučuji ptát se na časový horizont přijetí do domova, může se stát, že budete na kapacitu zařízení čekat. V tom případě pak máte možnost žádat o lůžka následné péče v nemocnici, o respitní pobyt v jiném domově pro seniory nebo domově se zvláštním režimem nebo v jiném lůžkovém zařízení, např. v lůžkovém hospici.

Pokud byste přemýšleli o domácí péči na přechodnou dobu, je možné využít pečovatelské služby a agentury domácí péče (home care). U pečovatelských služeb jde o službu sociální, zejména o praktickou výpomoc v přirozeném prostředí klienta, jako je např. dopomoc s hygienou, jídlem, atd. Služby se hradí cca 100-130 Kč na hod. Agentura domácí péče je služba zdravotnická, agenturu předepisuje lékař, který tak řídí péči agenturních zdravotních sester. Zdravotní sestry mohou pomoci např. s podáváním léků, s aplikací injekcí, s prevencí proleženin atd. Péče je hrazena ze zdravotního pojištění.

Píšete, že jste se doslechla, že o příspěvek na péči nelze žádat v době hospitalizace. S novelou zákona o sociálních službách lze žádat o příspěvek v době hospitalizace a také provést sociální šetření ve zdravotnickém zařízení. Díky tomu by babička mohla získat příspěvek dříve. Ovšem je třeba doručit na příslušnou pobočku úřadu práce potvrzení, že je babičce poskytována následná nebo dlouhodobá lůžková péče pro tutéž nemoc a nebo má úraz trvající nepřetržitě déle než 60 dnů.

Doporučuji spolu s Žádostí o příspěvek na péči rovnou doručit na úřad práce současně oznámení a potvrzení o hospitalizaci. Teprve od data podání tohoto potvrzení bude přiznán a zpětně vyplacen příspěvek na péči. Potvrzení vydává zdravotnické zařízení, kde hospitalizace probíhá, podporuji Vás v tom o něj zažádat. Můžete si zkontrolovat, zda obsahuje identifikaci babičky a poskytovatele zdravotnických služeb, údaj o délce hospitalizace a také sdělení, že jde o nepřetržitou hospitalizaci pro tutéž nemoc.

Přeji mnoho sil do péče o babičku i v jednání s úřady.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz