Byly by do dědického řízení po manželovi zahrnuty i peníze na mých účtech, které jsem měla před uzavřením manželství?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu ohledně budoucího dědictví.
S manželem jsme se brali před dvěma lety – já 58 a manžel 68 let, oba máme dvě dospělé děti. Máme dohodnuto, že v případě naší smrti zdědí manželovy děti nemovitosti a finance, které patří jemu a moje děti nemovitosti a finance, které vlastním já. Mám ošetřeno závětí. Společně již nic nebudujeme. Nyní jsem se dozvěděla, že kdyby manžel zemřel, tak do dědického řízení by byly zahrnuty i peníze, které si šetřím na mých účtech, které jsem měla ještě před uzavřením manželství.. Znamenalo by to, že by na tyto moje finance měly nárok v rámci dědictví i manželovy děti? Nebo by se přihlíželo na to, že účty jsem měla již při vstupu do manželství. Nebo by byla hodnota financí jen jako podklad pro notářský poplatek a moje našetřené peníze by zůstaly všechny nadále na mých účtech pro moji potřebu?
Děkuji.
Hana Daňková

Hana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

S manželem jste se brali před dvěma lety, oba máte dvě dospělé děti. Závětí máte ošetřeno, že manželovy děti zdědí po manželovi a vaše děti po vás. Nyní jste se dozvěděla, že do dědického řízení po manželovi by byly zahrnuty i peníze, které si šetříte na vašich účtech, které jste měla před uzavřením manželství. Ptáte se, co to přesně ve Vaší situaci znamená.

Dobrý den,

teoreticky by opravdu mohla nastat situace, kdy by v dědickém řízení část peněz z Vašeho účtu dědily i potomci Vašeho manžela. V žádném případě by se ale nejednalo o peníze, které jste na účtech měla ještě před uzavřením manželství.

V případě smrti jednoho z manželů dochází k zániku společného jmění manželů, které je třeba v dědickém řízením vypořádat a rozdělit na půl. Jedna polovina hodnoty SJM tak připadne přeživšímu z manželů a druhá polovina přiroste k hodnotě pozůstalosti zemřelého manžela/manželky. Do SJM dle zákona spadá vše, co manželé nabyli během trvání manželství. Do SJM tak nespadají peníze, které jste měla na účtu našetřené před uzavřením manželství. Na druhou stranu do SJM spadají peníze a jiný majetek, který jste nabyla po uzavření manželství.

Pokud by probíhalo dědické řízení po Vašem manželovi, muselo by se nejdříve vypořádat SJM. Po vypořádání SJM připadne jeho díl do jeho pozůstalosti, kterou následně dědí i jeho potomci.

Pokud se chcete vyhnout nejistotě okolo toho, co spadá, nebo nespadá do SJM, doporučuji Vám si společně s manželem sepsat dohodu o modifikaci SJM. Takto z něj můžete vyřadit veškeré finanční prostředky. Dodávám, že smlouvu je třeba sepsat ve formě veřejné listiny, tedy nechat ověřit notářem.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz