Bylo možné pomoci tatínkovi po operaci střeva a následné dušnosti?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 4. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
před 4 měsíci mi zemřel tatínek.Dala jsem ho do domova důchodců s rehabilitací na 2 měsíce,aby ho rozhýbali po úspěšné operaci střeva ,pobytu na ARO,Jip a chirurgickém lůžku.Rehabilitace byla dobrá.Otec ale začal být asi po týdnu pobytu v DD dušný a trochu měl kašel.Měl nemocné srdce,prodělal již také před pár lety zápal plic a říkal,že asi nastydl,prý stále oevírají pečovatelky okna!Trvalo asi tři dny než se na něj podívala lékařka a přidala mu Furon a prý mu mají měřit teplotu a tlak.Otci bylo týden stále stejně,špatně se mu dýchalo.Navštěvovala jsem ho po práci každý den nebo obden.Při nedělní návštěvě se mi sav stále nelíbil,tak jsem přemlouvala sestru,aby ho odvezli do nemocnice na vyšetření.Zásadně nechtěli dělat pro pacienty nic.Po delších dohadech mi řekla,že když to chci,že tedy zavolá záchrannou službu.Lékařka od záchranky otce prohlédla a řekla mi,že otec není v ohrožení života a že ho nikam odvážet nebude.Prosila jsem ji ať ho odveze,že nebudu mít klid,marně.Druhý den se otci prý přitížilo,říkal to jeho spolubydlící.Otce nikam v pondělí neodvezli,nevím,co musel vytrpět,byla jsem v práci!
Byli jsme s tatím domluveni ,že večer v 17 hodin mu zavolám.V 17 hodin mi řekl,že by byl raději na interně a že se těší až v úterý za ním přijdu.V 17.20 mi v pondělí volali z DD,že otec zemřel.Byla jsem v šoku a nemohla věřit!!!Podle koronerky prý zemřel na plicní embolii.Divila se,že nedostával léky na ředění krve ani 2 měsíce po operaci,což byla možná osudová chyba!!
Ráda bych věděla,zda a jak by bylo možno bývalo otci pomoci.

Zdeňka

Píšete o úmrtí Vašeho tatínka, který po operaci střeva byl v domově důchodců, kde měl rehabilitovat. Téměř od začátku si ale stěžoval na dušnost, přivolaní lékaři neshledali na jeho zdravotním stavu nic mimořádného, přesto tatínek poměrně náhle zemřel. Ptáte se, jak a zda bylo možno tatínkovi pomoci.

Vážená Zdeňko,

je mi líto, že Váš tatínek zemřel, a rozumím Vaší otázce. Neznám ale žádné podrobnosti o jeho zdravotním stavu, proto mohu psát jen obecně. Pacienti po rozsáhlejších operacích, obzvláště starší a s komplikovaným průběhem (pobyt na ARO) bývají skutečně ve vyšším riziku vzniku sraženiny obvykle v dolních končetinách s jejím následným uvolněním do oběhu v plicích — tedy plicní embolii. Je proto uznávaným postupem po určitou dobu zajišťovat tyto pacienty léky proti krevní srážlivosti (léky na ředění krve).  To, jak popisujete pozvolna se zhoršující dušnost, může skutečně odpovídat klinickému obrazu opakované plicní embolizace, která mohla vyústit v náhlé úmrtí. Tedy teoreticky — opakuji, že bez znalosti podrobností —  se u tatínka skutečně mohlo jednat o plicní embolii. Podobný obraz ale může být způsobem třeba i srdečním selháváním a podobně. Plicní embolie by ale určitě měla být na jednom z prvních míst v seznamu možných příčin dušnosti u pacientů, kteří nedávno podstoupili chirurgický zákrok. Pro preventivní podávání léků na ředění krve u těchto nemocných existují poměrně podrobná doporučení, která zohledňují nejrůznější faktory, které se nemocného týkají.

V medicíně nic neplatí na 100%, vždy se pohybujeme v určité nejistotě, přesto nebo právě proto existují postupy podle pravidel lékařského umění, kterých by se lékaři měli držet. Samozřejmě existují jednoznačné výjimky, kdy lék nebo léčebný postup u konkrétního nemocného nemůže být použit. To vše by ale mělo být zaznamenáno do dokumentace.

Na Vaši otázku, zda a jak by bylo možno bývalo otci pomoci, mohu tedy napsat tolik, že je skutečně možné, že včasným rozpoznáním příčiny jeho obtíží (ať již šlo o plicní embolizaci či o jinou příčinu zhoršující se dušnost) a správnou léčbou by šlo zabránit jeho úmrtí. Velkou neznámou zůstává důvod operace střev, který může významnou měrou ovlivnit výsledky jakékoli léčby včetně rehabilitace. Tatínkův pobyt na ARO může znamenat, že jeho celkový zdravotní stav byl podlomený a i správná léčba by pak nemusela mít stejný prospěch jako u jiného nemocného. A opakuji, že jde o teoretickou úvahu, ke které mi chybějí mnohé podrobnosti.

Přeji Vám, ať časem převáží ty pěkné vzpomínky na tatínka.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz