Bydlím v domě, který bude předmětem dědického řízení. Musím vyplatit synovi jeho podíl?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 5. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobry den, nedavno mi umrel manzel. Mame spolu dve deti. Kazdy bydli uz ve svem a ja jsem ted zustala sama v domecku ktery jsme meli ve SJM. Jestli se nepletu tak me deti ted maji narok na 1/4 domu. Dcera se dedictvi zrika a nechce jeji cast, za to syn by chtel jeho cast vyplatit. K tomu mam tedy par dotazu.
Za 1. :
Musim mu jeho cast vyplatit? Pokud ano, musi to byt cela castka a najednou?
za 2. :
Pokud mohu tuto castku splacet v mesicnich splatkach, v jake vysi, kdo tuto vysi urcuje a na jakou dobu splatnosti?
za 3. :
Pokud nemam na vyplaceni, lze memu synovi ponechat jeho podil domu bez financniho vyrovnani tak, ze ji bude vlastnit a spolupodilet se na ni? (opravy, udrzba apod) Mam potom pravo uctovat z jeho podilu najem? Popr. jaka prava a povinnosti plynou z tohoto vyporadani je-li mozne.
za 4. :
Pokud musim vyplatit jeho podil z odhadni ceny domu a najednou, do jake doby, do ji urci a jak?
za 5. :
Pokud dedic, tedy muj syn usoudi ze odhadni cena domu je nizka, muze se odvolat? je tam nejaka odvolaci lhuta?

Dana

Dobrý den,

pokud Váš manžel nesepsal závěť, ve které by celý domeček zůstavil pouze Vám, bude Vašim dětem podle zákonné dědické posloupnosti náležet jedna třetina z jedné poloviny domu. Před tím, než je mezi dědice rozdělována pozůstalost, musí se totiž nejprve vypořádat společné jmění manželů. Pokud jste dům měli ve společném jmění manželů, patří jedna polovina Vám a druhá polovina, která patřila Vašemu manželovi, bude součástí pozůstalosti. Tato část se pak stejným dílem rozdělí mezi dědice první dědické třídy, tj. mezi Vás a Vaše dvě děti, a to stejným dílem.

Zákon připouští, aby se mezi sebou dědici domluvili i na jiném rozdělení pozůstalosti. Každý z dědiců má také právo vzdát se svého dědického podílu ve prospěch jiného dědice nebo se svůj podíl odmítnout. Podle zákona soud schválí jakoukoliv dohodu dědiců, která neodporuje vůli zůstavitele. Ve Vašem případě by tedy mělo být možné rozdělit pozůstalost podle dohody mezi Vámi a Vašimi dětmi, např. tak, že podíl na domu, který by připadl Vašemu synovi, „vyplatíte“ synovi v penězích. Tento způsob rozdělení však není povinný. Pokud na vyplacení synova podílu nemáte peníze nebo z jiného důvodu nechcete tímto způsobem postupovat, může Váš syn nabýt svůj podíl na domu jako tzv. ideální spoluvlastnický podíl. Pak budete Vy a syn podílovými spoluvlastníky domu s tím, že se podle svých podílů budete podílet na rozhodování o domě, na jeho správě apod.

Nyní tedy konkrétně k Vašim dotazům: Podíl na domu nejste povinna synovi vyplatit. Pokud byste se na vyplacení dohodli, bude třeba se domluvit na odhadci, který pro vás cenu domu odhadne. Vaše společná dohoda na osobě, která bude cenu domu odhadovat, je základním předpokladem pro Vaši další dohodu. Vyplacení synova podílu je možné provést ve splátkách. Na tomto je opět třeba se dohodnout. Výše splátek není stanovena, i v tomto případě bude záviset na Vaší dohodě. Pokud se na vyplacení podílu synovi nedohodnete, stane se syn podílovým spoluvlastníkem domu. Ze zákonu pak bude mít povinnost podílet se na správě domu (na opravách, údržbě apod.), a to podle velikosti svého podílu. Nájem od syna žádat nelze, neboť syn bude vlastníkem svého ideálního podílu. Z povahy svého postavení jakožto vlastníka tedy nemůže být nájemcem.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz