Bydlím s bývalou tchyní, nezvládá péči o sebe, já pečovat nemohu, na umístění v domově čekáme. Jak dál?

Odpověď na dotaz ze dne 26. května 2019 zobrazit původní dotaz
Bydlím s bývalou tchýní a novým partnerem v rodinném domku,paní je 88 let,mnohé ukony již nezvládá,po propuštění z nemocnice byla dána na LDN,žádosti máme asi do 5 DD,zatím bezvísledně.Sama se o ní starat nemohu,jako pacient je velmi neukázněná,odmítá dodržovat jakoukoliv hygienu,pečovatelku se podařilo sehnat jen dvakrát do týdne,sama se starat nemohu léčím se s onkologickým onemiocněním,jsem po operaci,35 ozářkách v oblasti ORLl Od onkologa mám potvrzení,že mám mít klidový režim,nesmím se vyskytovat v místnostech kde je špína,výkaly,plísen.Dům má schody do domu ,na záchod,vysokou vanmu.Když spadne nemohu jí ani pomoci,protože začnu krvácet z nosu.Chci se zeptat,kdo rozhoduje o délce pobytu v LDN na koho ae mám obrátit s mým případem a jak se dá pokračovat dál.Děkuji Strnadova
radmila
Píšete, že řešíte situaci své bývalé tchyně, která potřebuje péči druhé osoby. Jestli tomu dobře rozumím, pobývá aktuálně na LDN a Vy řešíte, kde by se o ni mohli postarat dále, protože Vy se ze zdravotních důvodů starat nemůžete. Ptáte se, kdo rozhoduje o délce pobytu na LDN a na koho se obrátit.

Vážená paní Strnadová,

oceňuji, že se snažíte zajistit paní potřebnou péči. Je zcela pochopitelné, že když máte sama zdravotní potíže a potřebujete klid, není ve Vašich možnostech starat se o někoho, kdo potřebuje péče hodně a s kým není jednoduché spolupracovat. Podle Vašeho popisu se zdá, že péči o paní řešíte Vy, že nemá nikoho dalšího, kdo by mohl péči poskytnout. Pokud je někdo další, je možné sdílet svou starost a hledat vhodné řešení společně.

Co se týče možností lůžkových zařízení, je skvělé, že má paní podané žádosti. Nevím, jak dlouho je o umístění zažádáno. Je možné zkusit do zařízení zavolat a ozřejmit aktuální situaci paní, aby v zařízeních věděli, že potřeba je poměrně akutní.

O délce pobytu na LDN rozhoduje ošetřující lékař nemocné. Je dobré, aby věděl, jaká je její situace a že není ve Vašich možnostech se o paní postarat.

Můžete se také obrátit na sociální pracovnici, která by v LDN měla být. Jejím úkolem je právě zařizovat další péči. Některé LDN mají tzv. sociální lůžka. Pokud už není hospitalizace potřebná ze zdravotního hlediska a zároveň nemocný nemůže být doma, protože potřebuje ošetřovatelskou péči, může pobývat na LDN dál s tím, že pobyt už není zcela hrazen ze zdravotního pojištění a nemocný si pobyt doplácí. Tato doba je určena k překlenutí období, než bude moct nemocného přijmout zařízení dlouhodobé péče. Sociální pracovnice (případně lékař) by Vám měli říct, zda v dané LDN taková lůžka jsou.

Dále je možné obrátit se také na sociální odbor příslušného městského úřadu. Sociální pracovníci z tohoto odboru mají přehled o různých dostupných službách v okolí a je dobré, aby o situaci paní věděli.

Držím Vám palce při hledání vhodné alternativy.

Barbora Váchová