Bydlím s bývalou tchyní, nezvládá péči o sebe, já pečovat nemohu, na umístění v domově čekáme. Jak dál?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 5. 2019 zobrazit původní dotaz

Bydlím s bývalou tchýní a novým partnerem v rodinném domku,paní je 88 let,mnohé ukony již nezvládá,po propuštění z nemocnice byla dána na LDN,žádosti máme asi do 5 DD,zatím bezvísledně.Sama se o ní starat nemohu,jako pacient je velmi neukázněná,odmítá dodržovat jakoukoliv hygienu,pečovatelku se podařilo sehnat jen dvakrát do týdne,sama se starat nemohu léčím se s onkologickým onemiocněním,jsem po operaci,35 ozářkách v oblasti ORLl Od onkologa mám potvrzení,že mám mít klidový režim,nesmím se vyskytovat v místnostech kde je špína,výkaly,plísen.Dům má schody do domu ,na záchod,vysokou vanmu.Když spadne nemohu jí ani pomoci,protože začnu krvácet z nosu.Chci se zeptat,kdo rozhoduje o délce pobytu v LDN na koho ae mám obrátit s mým případem a jak se dá pokračovat dál.Děkuji Strnadova

radmila

Píšete, že řešíte situaci své bývalé tchyně, která potřebuje péči druhé osoby. Jestli tomu dobře rozumím, pobývá aktuálně na LDN a Vy řešíte, kde by se o ni mohli postarat dále, protože Vy se ze zdravotních důvodů starat nemůžete. Ptáte se, kdo rozhoduje o délce pobytu na LDN a na koho se obrátit.

Vážená paní Strnadová,

oceňuji, že se snažíte zajistit paní potřebnou péči. Je zcela pochopitelné, že když máte sama zdravotní potíže a potřebujete klid, není ve Vašich možnostech starat se o někoho, kdo potřebuje péče hodně a s kým není jednoduché spolupracovat. Podle Vašeho popisu se zdá, že péči o paní řešíte Vy, že nemá nikoho dalšího, kdo by mohl péči poskytnout. Pokud je někdo další, je možné sdílet svou starost a hledat vhodné řešení společně.

Co se týče možností lůžkových zařízení, je skvělé, že má paní podané žádosti. Nevím, jak dlouho je o umístění zažádáno. Je možné zkusit do zařízení zavolat a ozřejmit aktuální situaci paní, aby v zařízeních věděli, že potřeba je poměrně akutní.

O délce pobytu na LDN rozhoduje ošetřující lékař nemocné. Je dobré, aby věděl, jaká je její situace a že není ve Vašich možnostech se o paní postarat.

Můžete se také obrátit na sociální pracovnici, která by v LDN měla být. Jejím úkolem je právě zařizovat další péči. Některé LDN mají tzv. sociální lůžka. Pokud už není hospitalizace potřebná ze zdravotního hlediska a zároveň nemocný nemůže být doma, protože potřebuje ošetřovatelskou péči, může pobývat na LDN dál s tím, že pobyt už není zcela hrazen ze zdravotního pojištění a nemocný si pobyt doplácí. Tato doba je určena k překlenutí období, než bude moct nemocného přijmout zařízení dlouhodobé péče. Sociální pracovnice (případně lékař) by Vám měli říct, zda v dané LDN taková lůžka jsou.

Dále je možné obrátit se také na sociální odbor příslušného městského úřadu. Sociální pracovníci z tohoto odboru mají přehled o různých dostupných službách v okolí a je dobré, aby o situaci paní věděli.

Držím Vám palce při hledání vhodné alternativy.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz