Bratři chtějí, abych podepsala dohodu ohledně dědictví, jinak se budou soudit a já zaplatím výlohy na právníky. Jak se rozhodnout?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, blíží se termín dědického řízení a nevím, jak se rozhodnout. Po úmrtí tatínka jsem se dozvedela, že sourozenci s rodiči byli společníky firem. A v době, kdy jsem se chtěla zříci dědictví, se ke mně dostala informace, co bratři od rodičů dostali za mými zády. I já od nich za života dostala darem nemovitost. Na moji námitku, že jsme tedy vyrovnani, tvrdí bratři, že oni si na tento majetek vydělali a jen já ho dostala darem, coz je napadnutelné a mohla bych o něj prijit. Maminka se po úmrtí tatínka uzavřela, projevila se u ní vážná nemoc a za pár měsíců zemřela. Chodila jsem za ní, jak to bylo možné, ale bylo mi v podstatě už od úmrtí tatínka znemožněn vstup do domu, setkavaly jsme se s maminkou na zahradě, nechtěla či nemohla už ani chodit na procházky. Posledních pár týdnů bylo kritických, nakonec skončila doma u jednoho z bratrů, kde jsem se o níi naštěstí starala. I v tom mi bylo zpočátku bráněno. Zaskočilo mě, že švagrová se u rodičů chovala jako doma. Měla tam přístup, klice ještě za života maminky. Jako dcera jsem cítila narušení určitě intimity mých rodičů, ale říkala jsem si, že maminka holt měla ke švagrové blízko, viděla se v ní možná víc než ve mne a ke konci zivota už byla trošku zmatena. Po jejím úmrtí přinesl bratr k notari jeji zavet, ve které maminka ustanovuje dědici moje sourozence a mně se má zapocitat povinny díl. Bratři po mně chtějí, abych podepsala dohodu, jinak prý se budou tvrde soudit a já zaplatím všechny výlohy včetně drahých právníků. Na to nemám, mám dost starostí s velkou rodinou, několik pracovních úvazku atd. Rada bych nechala vse proběhnout rozhodnutím notáře, ale po zkušenostech se už bojím komukoli věřit, mám obavu, že skončíme s dětmi na mizině, ze vztahy nikdy nebudou a nebyly dobre. Myslím i na svoje děti, nevim, co je pro ně dobře, nevim, co má být obsahem dedicke dohody, mám se prý sama rozhodnout, kolik chci, a bratr řekne, jestli mi tuto částku vyplati, nebo ne. Nejlepší by ale prý bylo, kdybych chtěla nulu. Nemám vůbec představu. Navic je mi lito, že nemám přístup k fotkam, osobním vecem, něco prý maminka dle tvrzení bratra darovala jeho detem. Nebyla jsem v domě skoro dva roky. Nevim, jak to tam vypada. Navíc se obavam, že notář chce udělat vyhradu soupisu od stolu, snad o tom už s bratrem nluvili. Jsem jedina, kdo rizeni komplikuje, tak je to podáváno i mým detem. Bratr tvrdi, že kvůli mým průtahům má problémy s firmami, že mi dá všechno k úhradě atd. Kam jít, jaké informace shánět? Jsem z toho špatná hlavně lidsky. S oběma sourozenci se snažím komunikovat a udržovat dobre vztahy, vim, že to taky nemají jednoduche. Děkuji. N.

N.
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Po úmrtí tatínka jste se dozvěděla, že sourozenci s rodiči byli společníky firem. V době, kdy jste se chtěla zříci dědictví, se k Vám dostala informace, co bratři od rodičů dostali za Vašimi zády. I Vy jste od rodičů za jejich života dostala darem nemovitost. Na Vaši námitku, že jste tedy vyrovnaní, tvrdí bratři, že oni si na tento majetek vydělali a jen Vy jste ho dostala darem, což je prý napadnutelné a mohla byste o něj přijít. Bratři chtějí, abyste podepsala dohodu ohledně dědictví, jinak se prý budou soudit a Vy prý zaplatíte výlohy na právníky. Ptáte se, jak se rozhodnout. Termín dědického řízení se blíží.

Dobrý den,

vzhledem ke komplexnosti Vašeho případu a omezené kapacitě poradny Vám doporučuji obrátit se na advokáta ke konzultaci. S advokátem můžete projednat znění dědické dohody tak, aby pro Vás byla výhodná a aby z ní pro Vás neplynula žádná rizika. Advokát Vás nebude tlačit do žádného případného sporu se sourozenci.

Pro lepší orientaci v řízení se alespoň pokusím zodpovědět některé Vaše otázky. Jako nepominutelnému dědici, kterému rodič zůstavil povinný díl, Vám náleží peněžní částka rovnající se čtvrtině Vašeho zákonného dědického podílu. Ostatní dědicové se musí Vašemu právu přizpůsobit, nikoliv Vám jakýmikoliv způsoby vyhrožovat. Aby mohla být určena velikost povinného dílu, který Vám náleží, provede notář soupis majetku v dědictví. Je Vaším právem být u soupisu přítomna, uplatňovat během něj připomínky a vznášet dotazy.

Pokud se s ostatními dědici dohodnete, může Vám být povinný díl vyplacen i jinou formou než peněžní částkou. Dohoda mezi dědici bývá upřednostňována, nicméně nikdo Vás nemůže nutit ji podepsat. Pokud s ostatními dědici nebudete chtít dohodu uzavřít, rozhodne o rozdělení dědictví notář. V takovém případě Vám připadne peněžní částka, na kterou máte dle zákona nárok. Toto rozhodnutí lze pak po ostatních dědicích vymáhat.

Co se týče sdělení Vašeho bratra o tom, že Vás nechá uhradit „problémy s firmami kvůli průtahům“, nenacházím zákonný důvod k tomu, proč by tak měl činit. Podle zákona se nepominutelný dědic do konce dědického řízení poměrně účastní jak na ztrátě pozůstalosti, tak i na jejím zisku.

Obdobně, jestliže jste v katastru zapsaným vlastníkem darované nemovitosti, nedovedu si představit, jakým způsobem by mohlo být Vaše vlastnictví napadnuto. Respektive, zpochybnění vlastnictví by bylo možné jen cestou zneplatnění darovací smlouvy u soudu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz