Bratr po smrti maminky i přes předchozí ústní dohodu se všemi dětmi nárokuje větší podíl dědictví. Jak máme postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, zemřela nám maminka. Jsme 4 sourozenci. Po mamince zůstal byt v osobním vlastnictví a chata se zahradou 600m2. Ještě za svého života chatu slovně předala bratrovi, my ostatní jsme s tím souhlasili s tím, že po její smrti si bratr nebude již nárokovat podíl z bytu, vše bylo provedeno ústně beze svědků. S každým z nás maminka o tom mluvila beze svědků. Teď zemřela a bratr si nárokuje k chatě i podíl na bytě. Stále operuje s odhadní cenou, ne s tržní. Mám obavy, že při dědickém řízení nedojde k dohodě. Jak prosím máme postupovat. Děkuji Buchtová Zuzana

Zuzana Buchtova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Jste 4 sourozenci a po zemřelé mamince zůstal byt v osobním vlastnictví a chata se zahradou. Maminka s vámi všemi před svou smrtí ústně domluvila rozdělení majetku, ale Váš bratr dohodu porušuje a požaduje větší podíl z dědictví. Obáváte se, že se na dědictví nedohodnete, ptáte se, jak máte postupovat.

Dobrý den,

zákonná úprava dědického práva je v tomto ohledu poněkud formalistická. Obecně platí, že není-li k dispozici platná závěť nebo dědická smlouva, pak se v dědickém řízení postupuje dle zákonné posloupnosti. Dle zákona dědí v první třídě děti zemřelé (popř. manžel) rovným dílem.

Pokud maminka nezanechala závěť, nelze spoléhat na to, že dědictví bude rozděleno předem domluveným způsobem, pokud se jeden z dědiců od ústní dohody odchýlí. V ideálním případě se dědici v řízení nakonec dohodnou, v opačném případě rozhodne o rozdělení notář. Tak jako si Váš bratr může nárokovat podíl z bytu, může si každý ze sourozenců nárokovat podíl na chatě.

Co se týče ocenění nemovitostí, vychází notář při stanovení ceny majetku ze společného prohlášení dědiců. Můžete se dohodnout, že si necháte zpracovat odhad ceny nemovitosti realitní kanceláří a z takto určené ceny pak vycházet. Pro případ, že se dědici nedohodnou, lze v řízení k ocenění nemovitosti zadat vypracování znaleckého posudku. V tom případě se dědické řízení prodlužuje, a stejně tak stoupají i jeho celkové náklady.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz