Bratr po probuzení z umělého spánku nekomunikuje, nechtějí nás k němu pustit. Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 2. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobry den pani doktorko mnela bych dotaz,muj bratr jsi prosel 14deni komu z duvodu praskla mu ceva v mozku a cely mozek je pry pozkozen rikaji lekari prave dnes ho probudily ze spanku ale on pry nekomunikuje jenomze jeho podpora je pry jeho rodina jsem se docetla na internetu ale lekari nechteji k nemu pustit nikoho muzete mne prosim popsat co muzeme ocekavat u pacienta jako je muj bratr lekari nam nic poradne nevysvetli jsme vazne zoufali dekuji Marie

Marie

Váš bratr utrpěl krvácení do mozku. Lékaři se pokoušejí jej probudit z umělého spánku, ale mají vážné obavy, že mozkové funkce jsou velmi porušené. Rádi byste byli bratrovi oporou, ale lékaři vás nechtějí k němu pustit. Ptáte se, co můžete čekat.

Vážená paní Marie,

bohužel nejsem schopná vám poskytnout konkrétní informace. Zcela obecně je krvácení do mozku skutečně velmi závažná, život ohrožující komplikace. Následky mohou být devastující. Velmi záleží na rozsahu ale také na místu krvácení. Mozek je velmi citlivý, na druhou stranu ale tato citlivost může v prvních chvílích znesnadňovat odhad budoucího vývoje. Otok části mozku může způsobit právě poruchu vědomí, která za určitých okolností může po oplasknutí otoku ustoupit. Je zřejmé, že vyšetření pomocí např. CT (computerová tomografie) nebo MR (magnetická rezonance) ukáže velmi detailně místo a rozsah poškození a s jejich pomocí lze učinit určitý odhad budoucího vývoje. Mozkové funkce se mohou upravit a následky do budoucna být minimální, na druhou stranu může ale bratr zůstat zcela v hlubokém bezvědomí a po zbytek života být závislý na přístrojové podpoře životních funkcí — tedy i bez schopnosti jakéhokoli kontaktu. Tyto informace vám ale může dát jen bratrův ošetřující lékař, který zná potřebné detaily, reakci na dosavadní postup, další bratrovy nemoci a možné jiné komplikující stavy.

Pokud jde o návštěvy, dnes je takový postup při běžném provozu neobvyklý. Návštěvy mohou být omezovány nejčastěji z důvodů šíření epidemie, jako je například chřipka — zkuste zjistit, proč vás k bratrovi nechtějí pustit. Pochopitelně se můžete také obrátit na vedení oddělení či přímo nemocnice.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz