Babička s rakovinou plic má velké otoky nohou. Je možné jí nějak více ulevit než běžnými postupy, které děláme?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 7. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobry den,

Babicka s terminalni rakovinou plic, relativne v pohode, zacala mit hrozne otoky dolnich koncetin sahajici az navrch, strasne ji to trapi, furon zda se nestaci, bandazujeme, elevujeme, neumime ji nejak vice pomoci prosim? Dekuji moc, lenka

Lenka Laubrová Žirov

Vaši babičku s diagnózou plicní rakoviny trápí otoky dolních končetin, lékaři jí předepsali Furon, ale otoky přetrvávají a Vy se ptáte, jak jí pomoci.

Milá paní Laubrová,

bohužel otoky nohou u onkologických pacientů mohou být způsobeny celou řadou příčin a jen některé typy otoků reagují na diuretika (skupina léků, které způsobují vyšší produkci moči, kam patří právě Furon). Pokud se po jeho nasazení otoky alespoň částečně zmírnily, dalo by se ještě zkusit navýšení dávky, event. kombinace s jiným diuretikem jako je např. Verospiron. To by však bylo třeba zkonzultovat s ošetřujícím lékařem, který Vaši babičku zná, protože tyto léky mají i nežádoucí účinky a mohou být nebezpečné např. u pacientů s nízkým tlakem (tlak po diureticích dále klesá a mohlo by dojít k motání hlavy i kolapsu) nebo u nemocných, kteří málo pijí (hrozí dehydratace).
U onkologických pacientů se však setkáváme i s otoky, které na diuretika nereagují prakticky vůbec, tam potom nemá žádný smysl tyto léky nemocným dávat. Jsou to např. otoky charakteru lymfedému, způsobené útlakem lymfatických cest, ty bývají velmi rezistentní na jakoukoliv léčbu.
Tam potom zbývají pouze postupy jako je právě elevace oteklých končetin, promazávání pokožky, aby kůže byla vláčná a její ochrana před poraněním, event. šetrná lymfodrenážní masáž.
Otázka bandáží není zcela jednoznačná, mají smysl u chodících pacientů nebo u nemocných, kteří tráví většinu času s nohama spuštěnýma dolů a i tam je třeba dbát na to, aby bandáže příliš neškrtily, a doporučujeme je na noc sundávat. U pacientů, kteří jsou již zcela upoutáni na lůžko, provádíme pouze elevaci a končetiny většinou necháváme volně.
Smutným faktem je, že u onkologických pacientů se nám často nepodaří otoky odstranit přes veškerou naši snahu a výše zmiňované postupy vedou nanejvýš k přechodnému změkčení oteklých končetin a mírné úlevě. Někdy otoky vymizí až v terminální fázi, kdy nemocný je již pouze ležící a přestává jíst a pít.
Velmi si vážím toho, že se o babičku v domácím prostředí staráte a moc Vám přeji, aby toho trápení nebylo moc a abyste spolu zažívali i hezký čas.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz