Babička má rakovinu plic s metastázemi v celém těle, trápí ji velké bolesti. Existují léky, které by od bolestí ulevily trvale?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, píši ohledně mé babičky, které je 82 let a před dvěma měsíci jí byla diagnostikována rakovina plic a metastáze po celém těle - především ale na mozku. Babiččin stav se za poslední měsíc změnil od 10 k 0. Nyní už se nemůže zvednout z postele a někam dojít. Nejvíc mě ale trápí její naříkání kvůli bolesti - není hodina, kdybych ji neslyšela nekřičet/nenaříkat… Velmi mě to psychicky zničilo a stále ničí, když ji vidím trpět. Nejvíc jí za poslední dny pomohla injekce morfia, kterou ji přijel píchnout lékař ze záchranky. Injekce ale vyprchala a poté začalo opět peklo plné bolestí. Rodiče jí na doporučení lékaře koupili nějaké náplasti na zmírnění bolesti a kapičky morfia, ale stále jí nic nezabralo. Je to sice teprve den, co náplasti i kapky vyzkoušela, ale já se bojím, že brzy odejde a chtěla bych, aby se netrápila bolestmi… Nevím, jak jí pomoci, existuje něco, co uleví od bolesti hned? Nebo je možné, aby jí bylo morfium v injekci podáváno každý den? Protože to jediné opravdu zabralo. Mám hrozný strach a cítím hlavně bezmoc a nekonečný smutek. Předem mockrát děkuji za odpověď, Petra P.

Petra

Vaší babičce lékaři diagnostikovali rakovinu plic s generalizací do více orgánů včetně mozku. Je zcela upoutaná na lůžko, má velké bolesti. Byla zahájena léčba opiátovou náplastí a morfinovými kapkami, ale efekt není dostatečný. Jednorázová aplikace morfinu od posádky ZZS pomohla, ale jen na krátko. Ptáte se, jak babičce ulevit.

Milá Petro,

úvodem jsem Vám chtěla vyjádřit velkou podporu a účast, jste stateční, že se o babičku doma staráte a chápu, že je velmi těžké, sledovat, jak babička trpí. Opiátové náplasti mohou určitě pomoci, ale máte pravdu, že jejich efekt nastupuje pomalu, je třeba postupně a opatrně navyšovat dávku a samy o sobě zjevně nestačí. Morfinové kapky zabírají rychleji, i když ne tak promptně jako morfin podaný injekčně, pokud však jejich podání nevede k úlevě ani do hodiny, bude zřejmě třeba navýšit jednotlivou dávku a nebo přejit na podkožní podávání morfinu.

S léčbou bolesti by Vám jistě uměl poradit lékař mobilního hospice. Pokud ve Vašem okolí nějaký funguje, obraťte se na ně, co nejdříve. Pokud není žádné takové zařízení u Vás v dosahu, poprosila bych praktického lékaře Vaší babičky, aby Vám vypsal poukaz na pravidelné návštěvy sester z domácí péče, které by také mohly babičce morfin předepsaný praktikem aplikovat. V akutním případě, dokud ještě nemáte nic z toho k dispozici, je určitě správná volba i přivolání ZZS, ale je jasné, že je to jen přechodné řešení v nouzi.

Morfin totiž dokáže rychle zklidnit bolest, ale jeho efekt vydrží průměrně 4-6 hodin, takže pokud budou bolesti takto intenzivní, museli byste posádku volat nejen každý den, ale dokonce několikrát denně. Proto pacienti v péči mobilního hospice mají často zavedenou podkožní kanylu, kterou naučíme léky aplikovat i členy rodiny, aby nemuseli pokaždé volat sestru a čekat na její příjezd, ale mohli nemocnému ulevit včas, než se bolest rozbouří.

Moc bych přála Vaší babičce i celé Vaší rodině, aby se Vám brzy podařilo zajistit účinnou léčbu bolesti, aby mohla konec života strávit doma a pokud možno pokojně, bez velkého trápení.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz