Babička má nádor rozšířený do plic, uzlin a jater i další komplikace. Je možná protinádorová léčba? Kolik času má?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 11. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

naší babičce byl diagnostikován dle UZ v levé ledvině objemný tumor 12cm, MM s koagulem na spodině, vyšetřena se závěrem TU renis I. sin general - trombus DDZ, meta jater, plic. Recid. makroskopická hematurie, t.č. bez aktivního krvácení. Dle CT: objemný TU levé ledviny s nádorovým trombem v.s. generalizací do jater a plic, ascitem,MM - v.s. vyplněn hematomem v tomto terénu nádorovou masu nevyloučím, trombóza levé větve portální žíly, expance obou nadledvin - dle CT nespecifického vzhledu susp. meta. Dle lékařské zprávy při propouštění z nemocnice - závěr: objemný TU levé ledviny s nádorovým trombem s v.s. generalizací do jater a plic, ascitem, trombóza levé větve portální žíly, expanze obou nadledvin - dle CT nespecifického vzhledu susp.meta, dále recid.makroskopická hematurie - MM s koagulem na spodině, granulomatósní pl.proces, pravděpodobně meta proces, elevace JT testů při mts jater. Doporučeno: pravidelné kontroly TK,TF, minerálů, glykémie, kontrola na onkologickém pracovišti.
Dále má babička vývod z močového měchýře, kudy ji neustále odcházejí krevní sraženiny, občas dojde k ucpání, a tak bylo původně navrženo odstranění krevní sraženiny cystoskopií, avšak urologické oddělení nakonec tento zákrok zamítlo, neboť by to srdce a plíce vzhledem k metastázám nemuselo zvládnout. Babička byla tedy propuštěna domů s tím, že si má dojít na onkologickou poradnu, kde ji vše vysvětlí. Nasazeny léky letrox, orcal, dicynone, novorapid, toujeo.
Moje otázka zní: Je vůbec v jejím případě možná nějaká léčba, např. chemoterapií, která by její život prodloužila? Či již je v jejím případě pozdě a pakliže ano, kolik času ji s námi asi tak zbývá?
Moc děkuji za brzkou odpověď.
S přáním poklidného dne Katka J.

Katka

Vaše babička má pokročilé nádorové onemocnění pravděpodobně vycházející z ledviny. Nádor se rozšířil do plic, uzlin, jater. Má další komplikace způsobené nádorem — ucpání žil sraženinou, krvácení do močových cest a známky poškození jater. Ptáte se, zda je nějaká protinádorová léčba možná a pokud ne, kolik času babičce zbývá.

Vážená Katko,

nejsem onkolog, tak prosím mou odpověď berte jen jako obecnou; vaši babičku neznám, nevím, v jakém celkovém stavu je, jaké jsou její další nemoci, jaký je její funkční stav, jak reaguje na léčbu, kterou nyní dostává. Podle obrazu, který popisujete, se nicméně domnívám, že nádor je velmi pokročilý a že onkolog pravděpodobně protinádorovou léčbu nebude indikovat. Hodně ovšem závisí právě na celkovém stavu zdraví a pak také na přesném typu nádoru. V určitou chvíli se může stát, že protinádorová léčba život nemocného nejen neprodlouží, ale také zatíží vedlejšími účinky. Otázky, které pokládáte jsou velmi důležité — považovala bych za výhodné, abyste se konzultace s onkologem zúčastnila spolu s babičkou, pokud by to babička přijala. Lékaři někdy ve snaze nebrat nemocnému naději naordinují léčbu, která nemusí mít žádný pozitivní dopad na nemoc samu.

Ptáte se také na čas, i na to je ovšem bez podrobností a vyšetření pacienta velmi těžko odpovědět. Je vysoce pravděpodobné, že nepůjde o roky, ale spíše o měsíce či týdny. U každé léčby je potřeba pečlivě zvážit, jaký je záměr a cíl a zda je cíl reálný. V každém případě vám doporučuji konzultovat paliatra — lékaře specialistu na pokročilá, život ohrožující či život limitující onemocnění. V některých nemocnicích se začínají rozvíjet paliativní týmy, případně se můžete obrátit na lůžkový nebo domácí hospic, kde takoví lékaři pracují. Dobře vypracovat plán další péče zásadním způsobem ovlivní to, jak bude babiččin život dále vypadat. Pro některé pacienty je důležité maximálně bojovat za prodloužení života i za cenu opakovaných pobytů v nemocnici a léčebných postupů, které je zatíží, pro jiné je důležitější dobře strávit zbývající čas, ať je jakkoli dlouhý. Takový plán je ale možné vypracovat jen tehdy, má-li pacient potřebné informace.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz