Babička má cirhózu jater v posledním stádiu, vypunktovali jí 14 litrů vody. Má opravdu jen pár měsíců života?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 6. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, me babičce diagnostikovali cirhozu jater v posledním stádiu. Lékař pořád tvrdí, že babička pije, že pije tajně když já to nevím, já ale na sto pro vim, ze nepije. Zloztenku též vyloučili. BBere ale dost léků a to jí mohlo játra poškodit. Je i, teda byla i obézní, ted uz není. Vypumpovali z babičky 14 litrů vody. Cirhozu má již delší dobu ale dietu, kterou měla držet, nedrzela. Bylo mi řečeno, že má pár měsíců před sebou. Nechci tomu věřit. Je to pravda? Zatím je týden u mě doma, je čilá, furon zatím zabírá aniž by se zavodnovala. A je možné udělat test zda to má z alkoholu jak lékař trvdil?

Děkuji predem za odpověď. Nina

Nina

Vaše babička má cirhózu jater v pokročilém stádiu. Hodně zhubla a tvoří se jí v břiše voda, kterou ji v nemocnici vypouštěli. Ptáte se, jestli může být její stav natolik vážný, že by mohla v příštích měsících zemřít. Také Vás zajímá, zda se dá nějakým vyšetřením prokázat, zda je nebo není její cirhóza způsobená alkoholem.

Dobrý den, Nino,

začnu od konce. Neexistuje žádný specifický test nebo vyšetření, které by mohlo potvrdit či vyloučit alkoholickou příčinu cirhózy. Lze na ni usuzovat jen z informací ohledně dlouhodobého nadužívání alkoholu a po vyloučení jiných nejčastějších příčin, jako je infekční žloutenka či vrozené poruchy žlučových cest. Cirhóza může být způsobena i vystavením toxickým látkám. Nedomnívám se však, že by to byly zrovna léky. Ty můžou játra poškodit či podráždit, ale to spíše vede k náhlému a přechodnému zhoršení jejich funkce, tedy k akutnímu selhání jater, bez cirhózy. Cirhóza je mnohaletý proces, kdy nejenom odumírají jaterní buňky, ale navíc jsou nahrazovány vazivovou tkání. Proto se zvětší a ztuhnou, a když je vazivem nahrazena většina jaterních buněk, tak játra nemůžou zastat svou funkci a rozvine se chronické jaterní selhání, které někdy označujeme jako poslední nebo terminální stádium cirhózy. Při něm se ve velkém objemu hromadí voda v břiše, dělají se modřiny, zežloutne kůže a bělma, může se objevit krvácení do dolní části jícnu se zvracením krve. Když játra přestávají fungovat, přichází velké nechutenství a následně výrazné hubnutí. To proto, že játra jsou továrnou v našem těle. Všechny živiny, které se dostanou do krve ze stravy, musí játra zpracovat, aby je mohly dále využít svaly pro růst a jiné orgány pro jejich správnou činnost. Právě proto v této situaci nepomůže ani umělá výživa, natož nucení se do jídla a překonávání nechutenství. Játra živiny nezpracují, a proto tělo začne odbourávat vlastní zásoby, aby využilo to, co má k dispozici. Mizí podkožní tuk a svalová hmota. Játra dokážou velmi dlouho pracovat s minimem funkční tkáně, to znamená, že nedostatečná funkce se projeví až při zničení naprosté většiny jater. Potom už ale nejsou žádné rezervy, a tedy toto poslední, terminální stádium může skutečně trvat pouze několik měsíců. Kolik, to Vám nikdo neřekne.

Přeji Vám hodně sil a pokud byste si chtěla babičku ponechat doma a starat se o ni do poslední chvíle, je to jistě možné, ideálně s pomocí některého z mobilních hospiců.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz