Babička má cirhózu jater. Jaký bude další průběh? Jak to zvládnout, když mám malé děti?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, moje babička má cirhózu jater. Nikdy nepila alkohol, předpokládám tedy, že to bude způsobené žloutenkou o které ovsem nevíme ze proběhla. Již byla velmi zavodněná a musela být punkce z plic neboť už docházelo k těžkému dýchání. Ale co nás dost trápí je amoniak, krerý způsobuje stavy, ktere nejsou prijemne pro nikoho z nas. Nyni po hospitalizaci nam bylo receno, ze vice nemuzou udelat a je to na nas co zvladneme v domácí peci. Leky davam dle toho jak to ma byt nyni dlouhodobě 3x denne normix. Stavy jsou jak na houpačce. Jde mi o to co můžu čekat? Co se může stát? Jak dlouho trva stav zmatenosti. Mam dve male deti nemuzu babicku hlidat 24hodin denne. Ac bych rada ji dopřála klidny odchod… ale nevim co ocekavat a zda to vse zvladnu… dekuji za odpoved

Lenka

Vaší babičce lékaři zjistili cirhózu jater, museli provést punkci výpotku z hrudní dutiny, protože se jí špatně dýchalo. Dále má zvýšenou hladinu amoniaku, který jí způsobuje stavy zmatenosti. Ptáte se na pravděpodobný další průběh a na to jak péči o babičku zvládnout, když kromě ní máte na starosti ještě dvě malé děti.

Milá Lenko,

rozumím tomu, že jste v těžké situaci, péče o nemocného s pokročilým jaterním selháním je velmi náročná a navíc Vám nikdo nedokáže říci přesnější časovou prognózu. Z toho, co píšete je zřejmé, že stav je velmi závažný a babička může zemřít na některou z komplikací v nejbližších dnech. Jindy ale stav kolísá, tak jak popisujete, i několik týdnů či měsíců.

Je tedy rozumné rozvrhnout síly a zmapovat možnosti pomoci. Jednak je určitě dobré domluvit se v rodině na nějakém vystřídání, aby vše neleželo jen na Vás, jednak je možné požádat o pomoc některou z pečovatelských či asistenčních služeb. Na zdravotní úkony může praktický lékař napsat poukaz na pravidelné návštěvy sestřiček z domácí péče.
Pokud ve vašem okolí funguje některý z mobilních hospiců, můžete se obrátit i na ně. Mohou Vám zapůjčit vhodné pomůcky (polohovací postel, WC křeslo, vozík atd.), aby se péče v domácích podmínkách dala zvládnout snadněji. Také mohou doporučit vhodné léky na symptomy, které mohou babičku trápit (bolesti, dušnost, nevolnosti, zmatenost, neklid) a v případě zhoršení budete mít kam zavolat o radu a pomoc.
Také mi připadá dobré, zjistit si možnosti lůžkových zařízení ve Vašem okolí, kde by se mohli o babičku postarat, kdyby to už doma bylo příliš náročné. Mohou to být léčebny dlouhodobě nemocných nebo lůžkové hospice. Je dobré vybrat zařízení, které by se Vám líbilo a kam byste byli schopni za babičkou dojíždět, a poslat tam žádost klidně již s předstihem, i s tím, že třeba nebude využita, ale mít to jako záložní plán.
V akutním případě je samozřejmě vždy možné volat 155, protože komplikací, které mohou nastat, je hodně. I když v nemocnici nemají jak cirhózu vyléčit, mohou alespoň ulevit, pokud by se vrátila dušnost v souvislosti s výpotkem nebo se objevily například krvácivé komplikace, což se také může stát.

Je velmi statečné a obdivuhodné, že se o babičku snažíte postarat doma. Věřím, že tam je jí opravdu nejlíp, ale určitě je třeba si hlídat vlastní hranice sil a včas si říci o pomoc. Moc Vám přeji, abyste to všichni zvládli, co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz