Babička je ve špatném zdravotním stavu, není naděje na zlepšení. Lze požádat o vypnutí kardiostimulátoru?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 2. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mojí babičce - 97 let, byl v říjnu 2018 (do té doby absolutně samostatná - bydlela sama ve svém bytě, sama si vařila, vše zvládala...) implantován kardiostimulátor. Po tomto zákroku byla z intenzivní péče přeložena na odd. následné péče, kde se úspěšně zotavila a na konci ledna měla být propuštěna domů. Ale pár dní před propouštěcím dnem najednou onemocněla bronchitidou, byla přeložena zpět na jednotku intenz. péče, kde jí byla podávána antibiotika kapačkami. K bronchitidě se přidal zánět močových cest.
Obojí bylo úspěšně zaléčeno, ale babička se nyní po této léčbě najednou nachází ve stavu připomínající spánek (není v kómatu). Nereaguje, nebo jen velmi slabounce, sporadicky, stále akoby spí s hlavou zvrácenou dozadu, dýchá naplno otevřenými ústy... Velice zhubla - už je jen kost a kůže, vyloženě odchází před očima. Bylo mi vysvětleno, že nemoc vyčerpala její organismus natolik, že není již žádná naděje na zlepšení, že již nemá žádnou "rezervu" a sílu a že nyní je to již jen o čekání...
Byla jí zavedena nosogastrální sonda, kterou jí je podávána výživa, jinak to již možné není.
Babička je v tomto stavu již cca 18 dní. Dnes jsem ji navštívila, povedlo se, že na vteřinku otevřela maličko oči, ale ihned se ase vrátil ten stav jakoby spánku. Po chvíli jen mírně hnula rameny nebo rukou. Ruce - prsty má ovázané fáčem (nevím, proč). Bylo mi také řečeno, že již má proleženinu na páteři a na patě (noha je zafačovaná, druhá noha má od prst ke otníku nafialovělou barvu), že se snaží ji otáčet, ale že to již nemá žádný kladný účinek... Že ten její organismus drží jen ten kardiostimulátor.
Proto se na Vás obracím s prosbou o radu, co mohu já vnučka nebo její synové pro babičku v tomto případě udělat, jak zajistit její důstojný odchod.
Jestliže je tento její stav již nezvratný a organismus a srdíčjko drží jen ten přístrojek, má bolestivé proleženiny, které se budou jen zhoršovat, je mi jasné, že takto díky kardiostimulátoru může trpět i velmi dlouho.
Jak se v takovém případě zachovat? Lze požádat o odpojení - vypnutí jejího kardiostimulátoru a zkrátit tak její trápení? Již není možné živit naději, že se tento její stav zlepší, i ošetřující lékař mi to takto pravil - že už je to bohužel jen a jen o čekání....
Předem velice děkuji za pochopení a za odpověď.
S pozdravem
Mayová

Mayová Naděžda

Vaše 97 letá babička leží v nemocnici po sérii komplikací, které spustilo zavedení kardiostimulátoru. Babička téměř nevnímá, krmena je sondou a lékaři se domnívají, že není již žádná naděje na zlepšení stavu. Ptáte se, zda můžete pro babičku něco udělat, aby mohla zemřít důstojně. Zajímá vás, zda lze chtít vypnout kardiostimulátor.

Vážená paní Mayová,

je důležité vědět, že kardiostimulátor nutně neznamená, že je na něm pacient zcela závislý. Větší část pacientů má stimulátor spíše “pro jistotu” a jeho vypnutí neznamená, že pacient zemře, protože jeho srdce má vlastní zdroj elektrických impulsů. Většina odborníků se domnívá, že kardiostimulátor délku přežití žádným zásadním způsobem neovlivňuje. O vypnutí kardiostimulátoru se jistě můžete s lékaři poradit, ze zkušenosti se ale domnívám, že je to úkon, který spíše odmítnou. Naše zákony v tomto ohledu nejsou příliš dobře sepsané. Existuje sice odborná literatura na toto téma, ale u nás se zatím téma příliš neřeší. Lékaři mohou ukončit jakoukoli přístrojovou pokud usoudí, že jde o léčbu neúčelnou a nepřiměřenou (někdy se říká marnou). Jde ale o téma vysoce citlivé s mnoha etickými dilematy. Přesto toho pro babičku můžete udělat hodně.

Zkuste se domluvit s lékaři na tom, aby ukončili výživu a odstranili sondu. Sondová výživa není rozhodně nic příjemného, ke kvalitě zbývajícího života nijakým způsobem nepřispívá a obvykle jen zvyšuje míru utrpení umírajících, aniž zvrátí průběh jejich nemoci. Dbejte na dostatečnou léčbu bolestí a jiných symptomů. Stejně tak můžete požádat o to, abyste mohli s babičkou trávit co nejvíce času, můžete se podílet domluvit se sestrami na ošetřování — promazávání kůže, šetrné polohování, ošetřování dutiny ústní. Babička tak bude vědět, že má okolo sebe své nejbližší a to jí může dodat klid a jistotu. Můžete jí číst, vyprávět, pustit oblíbenou muziku…. Pokud v nemocnici funguje paliativní tým, domluvte se na konzultaci.

Je úžasné, že má babička ve vás takové advokáty.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz